čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Pošťáci si připnou trikolory kvůli nízké úhradě od státu

Zaměstnanci České pošty si ode dneška, středy 25. října, budou připínat trikoloru na protest proti nízké úhradě nákladů na univerzální službu od státu. Protestní akci pořádá Federace výkonných zaměstnanců České republiky, což je druhá největší odborová organizace na České poště. Počet účastníků protestu federace neuvedla.

„Stejně tak jako v roce 2013, kdy jsme organizovali petici, kterou podepsalo patnáct tisíc lidí, předpokládáme značné zapojení zaměstnanců České pošty a také veřejnosti. Další odborové organizace se budou přidávat také průběžně," řekl prezident Federace výkonných zaměstnanců České republiky Miroslav Prokop.

Veřejnost může podle Prokopa protest podpořit tak, že trikolóru odešle vládě nebo poslancům.


Zaměstnanci České pošty si ode dneška, středy 25. října, budou připínat trikoloru na protest proti nízké úhradě nákladů na univerzální službu od státu. Foto: Facebook FVZ

Česká pošta může letos od státu na zajištění základních služeb dostat ze zákona maximálně půl miliardy korun. Výkazy nákladů na zajištění univerzální služby pro Český telekomunikační úřad každoročně hovoří o více než trojnásobné částce.

„Jde o peníze, které si zaměstnanci za svoji poctivou a náročnou práci vydělali. Za práci, kterou zaměstnanci České pošty odvedli na základě toho, že si stát tyto služby objednal. Tyto peníze v rozpočtu České pošty chybí. Z důvodu dlouhodobého podfinancování České pošty se hromadí značné problémy, včetně nedostatku peněz na navýšení mezd pro zaměstnance. Řádná úhrada za služby poskytované zaměstnanci České pošty státu umožní navýšení mezd zaměstnanců, zlepšení pracovních podmínek a následné zlepšení poštovních služeb," uvedli odboráři v prohlášení. Výši požadované úhrady ale Prokop nechtěl specifikovat.


Česká pošta takhle vyzývá své zaměstnance, aby si trikoloru na protest proti nízké úhradě nákladů na univerzální službu od státu.  Foto: Facebook FVZ 

Česká pošta zaměstnává přes třicet tisíc lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik za loňský rok vykázal zisk před zdaněním okolo 190 milionů korun. Předloni to bylo 302 milionů korun. Kladný výsledek drží právě kvůli úhradě od státu.

Foto Facebook Česká pošta | Zdroj ČTK

Štítky pošta, trikolora, protest, náklady

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.