Šumavský národní park letos zatím vytěžil 180 tisíc krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 50 tisíc více než loni. Nárůst způsobily hlavně srpnové orkány, které polámaly mnoho stromů. Park počítá s tím, že v příštím roce omezí těžbu. Zaměří se především na zpracování polomů a kůrovcového dřeva.
„Pro každý rok máme plán těžby kolem 130 tisíc kubických metrů dřeva. Příští rok z toho velkou část budou tvořit polomy z letoška a kůrovcové dřevo. Plánovaná těžba bude minimální,“ řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák. Podle předpokladů letos získá park z prodeje dřeva 270 milionů korun. Je to o 80 milionů více než loni. „Kvůli polomům jsme přitom pozastavili plánovanou těžbu,“ uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel.
Srpnový orkán zničil přibližně 120 tisíc metrů krychlových dřeva. Vichřice z konce srpna pak polámala dalších 50 tisíc krychlových metrů. „V obou případech byly největší polomy v okolí Stožce a Nové Pece,“ uvedl Dvořák. Přestože letos těžba v šumavském parku vzrostla, zatím se neblíží maximálním údajům z roku 2010. Tehdy kvůli kůrovcové kalamitě padlo 350 tisíc krychlových metrů dřeva, což představuje asi 350 tisíc stromů.
Vzhledem k letním polomům a také s ohledem na velký výskyt kůrovce v českých lesích byl v jednu dobu velký převis nabídky dřeva na trhu. „Středoevropský trh byl zahlcen kůrovcovým dřívím. Správa parku musela zřídit náhradní sklady, kam transportovala napadené dříví, které odběratelé a jejich dopravci neodváželi. Toto opatření znamenalo vyšší náklady na ochranu lesa. To byla situace v létě, nyní není problém vytěžené dřevo prodat,“ uvedl Kozel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.