čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Chvalšiny produkují nejméně směsného odpadu v Jihočeském kraji

Nejméně směsného odpadu produkuje v jižních Čechách obec Chvalšiny na Českokrumlovsku, kde připadá na člověka ročně 41 kilogramů, které vyhodí do popelnic. Chvalšiny s 1255 obyvateli získaly ještě s obcí Stehlovice na Písecku a městem Písek takzvané odpadové Oscary.

Stehlovice se 105 obyvateli, které zvítězily v kategorii obcí do tisíc obyvatel, produkují ročně 47,3 kilogramu směsného odpadu na člověka. V sekci obcí nad pět tisíc obyvatel skončil na prvním místě Písek, kde na každého z téměř 30 tisíc obyvatel připadá za rok 136,5 kilogramu směsného odpadu.

Organizátoři soutěže pro kvalifikaci zvolili limit 150 kilogramů vyhozeného směsného odpadu na člověka a rok. Této hodnoty přitom dosahují Německo nebo Rakousko, v České republice je průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší. Nízké produkce směsných odpadů dosahují nejlepší obce díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel.

„Největším problémem v nakládání s odpady v České republice je vysoká produkce směsného odpadu. Protože velké množství směsného odpadu končí v popelnicích, neplníme požadavky evropské legislativy,“ uvedl odborník na systémy odpadového hospodářství Milan Havel.

Ve Chvalšinách, jež jsou na prvním místě mezi obcemi do pěti tisíc obyvatel, nemají místní poplatky, ale úhradový systém, kdy každý platí 150 korun na rok, kromě dětí do šesti let a důchodců nad 70 let. „Za jeden svoz popelnice s komunálním odpadem pak člověk zaplatí 60 korun. Čím více odpadu vytřídí, tím méně popelnic naplní, a tím méně zaplatí,“ vysvětlil starosta Chvalšin Jiří Borský.

„Musíte mít správně nastavený systém odpadového hospodářství, nastavit rozumné úhrady. My nemáme místní poplatky, to znamená, že se lidem vyplatí druhotné suroviny jako plasty, sklo, papír třídit, a proto dosahujeme těchto výsledků. Systém funguje už několik let,“ řekl Borský.

Zdroj ČTK

Štítky odpad, soutěž, Chvalšiny, Českokrumlovsko, třídění odpadu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.