Na 224 tisíc korun vyšla druhá fáze obnovy Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Jde o největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsaný i v Guinnessově knize rekordů.
„Krýzovy jesličky dostanou původní podobu, opravují se po 50 letech. Betlém, který punčochářský mistr Tomáš Krýza tvořil přes 60 let, se opravuje za plného provozu,“ uvedla mluvčí muzea Marie Hazuková. Dílo, které zabírá skoro 60 metrů čtverečních, se skládá z téměř 1400 částí, z toho 134 je pohyblivých. Oprava začala v roce 2017 a potrvá několik dalších let.
Muzejníci loni zrenovovali i dvoumetrový betlém Emanuela Steinochera, který od 60. let 20. století tvoří jeden celek s Krýzovými jesličkami. „Restaurátorka Zdena Skořepová se zaměřila na všechny betlémské figury, jimž odstranila staré nátěry a obnovila původní polychromii," řekla etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Zrestaurované jsou i architektonické prvky, nefunkční hnací mechanismy a mechanické části pohyblivých figurek.
ČTĚTE TAKÉ: Betlém z Jindřichova Hradce zapsaný v knize rekordů získá původní podobu
Dalším velkým restaurovaným souborem byla kolekce dámských šatů a čepců z druhé poloviny 19. století a dámské secesní šaty s korálkovou výšivkou. Muzeum nechalo loni zrenovovat i sádrové reliéfy či plastiky. „Posledním souborem uměleckých děl, který byl zadán k restaurování, byl cyklus pěti pravděpodobně nejstarších obrazů takzvané černínské rodové galerie z 18. století, zobrazující poslední členy rodu pánů z Hradce Slavaty a jejich manželky," uvedl historik umění muzea Jakub Valášek. Zrestaurované jsou i dva rukopisy, pět jindřichohradeckých tisků a devět starých tisků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.