sobota 6. června 2020 Norbert

Zasedněme ke kulatému stolu, vyzývají Piráti a ODS. S ANO už o sportovní hale diskutovat nechtějí

Zastupitelé ODS a Pirátů chtějí znovu jednat o bourání Sportovní haly a stavbě Multifunkčního centra Dlouhá louka. K diskuzi vyzvali všechny zastupitelské kluby, kromě hnutí ANO. To se některým zastupitelům nelíbí. Diskuze se ale i tak účastní. Podle primátora Jiřího Svobody je to proti principu demokracie.

ODS spolu s Piráty dnes dopoledne vyzvali všechny zastupitelské kluby k diskuzi u kulatého stolu. „Ještě jednou chceme o situaci demolice sportovní haly a případného vypsání referenda k této otázce promluvit,“ vysvětlil předseda klubu Pirátů Lukáš Mareš

K jednání, které chtějí oba kluby svolat ideálně na začátku příštího týdne, ale nebude pozvané hnutí ANO. „S ANO absolvovala ODS minulé volební období v koalici, myslím, že jsme se opakovaně snažili věcně řešit věci kolem výstavby, ale přes všechny naše snahy se nám s hnutím nedařilo vést objektivní debatu, nalézt nějakou shodu. A je naprosto jasné, že ten projekt je politicky tlačen především náměstky ANO,“ odůvodnil vynechání hnutí opoziční zastupitel Martin Kuba.

Další diskuzi se zastupitelské kluby nebrání. „Jedná se o významnou investici města, proto si myslím, že diskuzí na toto téma není nikdy dost,“ řekl Viktor Vojtko za STAN a Čisté Budějovice. Podle něj, ale i Tomáše Bouzka ze Společně pro Budějovice, by se jednání měly účastnit všechny zastupitelské kluby. 

Nepozvání všech k jednání jde podle primátora Jiřího Svobody proti principům demokracie. „Všichni se vždy zaštitují demokracií, ale vynecháním jednoho z klubů z jednání se ukazuje, že je v té demokracii chyba,“ řekl k situaci.

Chtějí vypsat referendum

„Chceme, aby o dané otázce mohli rozhodovat sami občané. Jednou z cest, jak toho docílit, je přesvědčit ostatní strany v zastupitelstvu o výhodách takového postupu,“ uvádí v tiskové zprávě Česká Pirátská strana.

Obě strany tak na únorovém zastupitelstvu předloží návrh na zařazení bodu k vyhlášení místního referenda. „Jsme přesvědčení, že tak, jak je projekt dlouhodobě připravován, vykazuje řadu nejasností, a už před volbami byl tématem, které vyvolávalo zájem veřejnosti. Současné informace k dění kolem haly nás utvrzuje v tom, že by bylo dobře, aby se k němu mohli lidé vyjádřit,“ vysvětlil Martin Kuba.

Referendum (z latinského referendus, které znamená „věc, o níž má být podána zpráva“), někdy též plebiscit, česky také všelidové hlasování, je rozhodnutí všech občanů nebo i všech obyvatel v otázkách zákonodárných nebo výkonných. Zdroj: Wikipedie

O tom, jestli případné zařazení bodu, kluby podpoří, ještě není jasno. Podle Petra Branného návrh podpoří KSČM, STAN a Čisté Budějovice budou jednat zítra večer, HOPB na začátku února.

ODS a Piráti se tak budou snažit o vyhlášení referenda zastupitelstvem. Druhou možností je sehnání zhruba 7 500 podpisů občanů. „Aktuálně máme zhruba 600 podpisů za týden,“ prozradil Mareš. petice proti bourání haly už přitom v minulosti získala téměř pět tisíc podpisů. Podle Pirátů by mělo být referendum v květnovém termínu voleb do europarlamentu.

 

Foto Jan Luxík

Štítky ODS, Pirátská strana, všesportovní hala, Multifunkční centrum Dlouhá louka, referendum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.