sobota 4. dubna 2020 Ivana

Brouzdaliště u Maláku je ve špatném stavu. Čeká ho rekonstrukce

Téměř devadesát let už funguje brouzdaliště u Malého jezu. Firma, která se o vodní dílo stará, upozornila na to, že brouzdaliště není v dobrém stavu a mělo by se opravit. Oblíbené rekreační místo Budějčáků tak čeká rekonstrukce.

Brouzdaliště vzniklo u Malého jezu v roce 1930. Majitelem je město a od roku 2019 ho na základě koncesní smlouvy provozuje společnost Čevak. 

Stav brouzdaliště podle Čevaku neumožňuje řádné a bezpečné provozování. „Opěrné zdi objektu vodopádu jsou netěsné s četnými průsaky skrz zdivo. Tyto zdi podléhají drolení spár a tím dochází k uvolňování kamenných bloků spojené s rozpadem betonového díla. U horních bazénků, do kterých je vyústěn nátok vody z Mlýnské stoky, je nutné provést částečné rozebrání, nové složení, utěsnění a přespárování. Betonové dno brouzdaliště vykazuje četné praskliny, čímž dochází drolení povrchu a tvorbě děr. Břehy brouzdaliště z lomového kamene mají vydrolené spáry. Je nutné břehy částečně rozebrat, stavebně obnovit a brouzdaliště po celém obvodu vyspárovat,“ vysvětlil technický ředitel Čevaku Jiří Lipold.

Na opravách se začne pracovat v květnu, brouzdaliště by totiž mělo být funkční ještě letos. „Opravu za bezmála jeden milion korun zahájíme pravděpodobně už na jaře,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Do budoucna bude podle Lipolda nutné položit nové přívodní potrubí od jímacího objektu na Mlýnské stoce až po vodopád Brouzdaliště u Malého jezu. Stávající přívodní potrubí je totiž na konci své životnosti a má řadou závad. „Město v příštím roce počítá s kompletní obnovou,“ uvedl náměstek Moravec.

Foto Jan Luxík

Štítky Malý jez, brouzdaliště, Čevak, rekonstrukce, České Budějovice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.