sobota 1. října 2022 Igor

Hlubocká zoo slaví výročí. Její zakladatel přicestuje z minulosti

Skvělým nápadem knížete Adolfa ze Schwarzenbergu a jeho urozené choti Hildy byla poprvé otevřena veřejnosti 1. května 1939 zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. Patří tak k nejstarším zoologickým zahradám v České republice. Oslavme tedy společně osmdesáté výročí jejího založení a nahlédněme do starých časů.

Na akci vás potěší swingová hudba, pro nejmenší vystoupí Yvetta Blanarovičová s písničkami pro děti a také Michal Nesvadba z Kouzelné školky. Odhalena bude plaketa zakladatele zoo, který přicestuje z minulosti v historickém voze Aero 1935. O jeho výpravách do Afriky se dozvíte na přednáškách a atmosféru dokreslí rytmy bubnů. Do zoo můžete dorazit v kostýmech z 30. let a užít si sváteční odpoledne.

V  loveckém zámku Ohrada na Hluboké, kde již před založením zoo dlouho fungovalo „lesní a lovčí museum“ přebýval a zpracovával své sbírky cestovatel, lovec a preparátor afrických zvířat Bedřich Machulka, pod jehož vedením podnikal tehdejší majitel hlubockého panství kníže Adolf Schwarzenberg se svou manželkou Hildou, princeznou z Luxemburgu a Nassau, cestovatelské a lovecké výpravy do Afriky. Pod vlivem těchto cest Schwarzenbergovi již tehdy chovali řadu druhů exotických zvířat nejen ve Staré oboře, ale také v parku Ohradského zámku. V revíru obory se proháněly africké antilopy, mandžuští jeleni, jihoameričtí nandu nebo australští klokani. Obora ani park ale nebyly zpřístupněny. O založení malé veřejnosti přístupné zoologické zahrady v tomto parku rozhodl Dr. Schwarzenberg již na podzim roku 1937.

Mnoho věcí se od prvního otevření změnilo, zoo se rozšířila o mnoho metrů čtverečních, přibylo i exotických zvířat

Výstavbou i celou organizací, včetně zajištěním zvířat, pověřil kníže svého vrchního lesního správce Františka Janovského, který také celou myšlenku pravděpodobně knížeti vnuknul, ačkoli ve svých zprávách výslovně opakuje, že se jednalo o „skvělý nápad knížete a jeho urozené choti“.

Zoologická zahrada přečkala i válku bez větších škod, a i když se během války ani dlouho potom nemohla rozvíjet, přes všechny následující těžkosti vytrvala a dočkala se naplnění Janovského „věštby“, kterou napsal v jednom ze svých článků ještě před otevřením zoo: „Není pochyby, že zřízení zoologické zahrady na Ohradě bude míti značný význam netoliko pro Hlubokou, nýbrž pro celý Jihočeský kraj“.

Autoři | Foto Zoo Hluboká

Štítky zoo, Hluboká nad Vltavou, výročí

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.