Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Středa 31. května 2023  |  Svátek má Kamila

VIDEO: Potápěči hledají na dně Lipna tunové torzo sochy ze zatopené vesnice

Torzo sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století hledají od včerejšího dne v bahně na dně lipenské vodní nádrže potápěči vodní záchranné služby. Jedná se o první fázi unikátní příhraniční operace, na které se podílí čeští a rakouští záchranáři. Jejím cílem by mělo být vyzvednutí sochy na břeh Lipna.

Socha má být vzdálená zhruba 300 metrů od břehu, na kterém stojí záchranářská základna v Dolní Vltavici. Po druhé světové válce se na soše vyřádili vandalové a v roce 1958 ji zaplavila přehrada společně s téměř celou obcí.

„Pro nás potápěče se jedná o hodně složité podmínky. Na dně Lipna je bahno, sutiny a velmi slabá viditelnost. Pátráme centimetr po centimetru a pokusíme se sochu najít,“ vysvětlil při pondělním ponoru potápěčů v Dolní Vltavici Milan Bukáček, šéf vodních záchranářů Českého červeného kříže Český Krumlov.

Tato akce je určená pro zkušené potápěče s tou nejmodernější technikou. Viditelnost pod hladinou je maximálně dva metry a na dně čeká potápěče velmi silná vrstva bahna. Socha není vidět na sonaru a potápěč ji musí nahmatat rukou. „Prováděli jsme monitorig sektoru. Použili jsme plovoucí čerpadlo a za pomoci hadice, proudnice a tlakové vody jsme se snažili odstranit bahno, odklidit sediment a odkrýt dno. Teď musíme pár dní počkat a uvidíme,“ doplnil ho potápěč Jiří Urban, který včera strávil na dně lipenského jezera zhruba dvě hodiny.

Lipenští vodní záchranáři mají s podobnými akcemi na Lipně bohaté zkušenosti, už se jim povedlo při nich vyzvednout na povrch několikatunový podstavec na kříž, kamenné sloupy a různé kvádry. „Na břehu Lipna je z těchto artefaktů vytvořená jakási pieta, místo rozjímání a odpočinku,“ uvedl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Tisková zpráva | Foto Redakce, archiv Turistický spolek Lipenska

Štítky Lipno, záchranáři, socha, potápěč, Vodní nádrž Lipno, Jan Nepomucký, druhá světová válka, Dolní Vltavice, Jiří Urban, Jiří Mánek, Český Krumlov

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.