středa 3. června 2020 Tamara

Na Šumavě a v Bavorském lese žije asi 25 rysů, mláďat přibývá

Na území Šumavy a Bavorského lesa je v současnosti zhruba 25 vzácných rysů ostrovidů. V sezoně 2017/2018 jich bylo o čtyři více, třeba před deseti lety bylo ale těchto šelem pouze 16. Navíc mláďat oproti minulé sezoně přibylo. Včera to sdělili zástupci Národního parku Šumava.

„Ačkoli dochází k těmto výkyvům populačních hustot, početnost nejdůležitější složky populační struktury - rozmnožujících se samic - je víceméně stabilní ve sledovaném jádrovém území," uvedl zoolog správy šumavského parku Luděk Bufka.

Z monitoringu v sezoně 2018/2019 vyplývá, že nyní je na území o rozloze více než 800 kilometrů čtverečních 15 mláďat, loni jich bylo sedm. Podle Bufky mladí jedinci, kteří ještě nemají pevná teritoria, často využívají území národních parků ke svému pobytu nebo jako migrační koridor.

Výskyt rysa je na Šumavě v Bavorském lese posledních deset let monitorován pomocí fotopastí. Každý rys má svůj jedinečný vzor kresby na srsti, a je proto možné ho pomocí fotopastí opakovaně identifikovat. „Velmi intenzivní přesně standardizovaný fotomonitoring umožňuje spočítat hustotu populace pro každou sezonu, a tak sledovat její změny a trendy," doplnil Bufka.

Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.

Autoři | Foto Zuzana Reifová

Štítky Šumava, příroda, rys, jižní Čechy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.