středa 26. února 2020 Dorota

Zlatou šupinu získal ředitel nemocnice, voják a herec Karel Roden

Celkem devět ocenění rozdala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská při příležitosti oslav výročí vzniku samostatného československého státu. Zlatou šupinu si z bývalé zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou odnesl například ředitel budějcké nemocnice, kterého zastoupila manželka, ředitel ZŠ Grünwaldova nebo kronikář obce Černá v Pošumaví.

Ocenění získali hokejový exreprezentant a ředitel ZŠ Grünwaldova v Českých Budějovicích Vladimír Caldr, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka Eva Dvořáková, rakouský zemský politik a dlouholetý předseda Euroregionu Silva Nortica Johann Hofbauer, vedoucí Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy Jiří Kuthan, správce skladů při Táborské posádce 53. pluku elektronického boje Tomáš Neškodný, herec Karel Roden, generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon, lesník a soudní znalec Ivo Vicena a kronikář obce Černá v Pošumaví František Záhora.

Devítka oceněných vzešla letos z 29 nominací, které lidé během letošního roku zasílali na krajský úřad. O konečném seznamu rozhodla rada kraje. „Vladimír Caldr získal ocenění za přínos sportu a jeho rozvoj v Jihočeském kraji, Eva Dvořáková za rozvoj sociální oblasti a pomoc potřebným, Johann Hofbauer za rozvoj přeshraniční spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolními Rakousy, Jiří Kuthan za přínos v oblasti historie a literatury, Tomáš Neškodný za záchranu tří lidských životů před utonutím, Karel Roden za mimořádný přínos pro české herectví, Břetislav Shon za celoživotní práci pro jihočeské zdravotnictví a podíl na jeho vzestupu, Ivo Vicena za celoživotní úsilí o dobrý stav našich lesů a František Záhora za precizní zpracování kroniky Černé v Pošumaví i okolí a bohatou publikační činnost,“ upřesnila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Udílení se konalo posedmé a celkem ocenění už obdrželo 52 osobností

Stráská v souvislosti s udělováním Zlaté šupiny připomněla, že 28. říjen je nejvýznamnější národní svátek a Jihočeský kraj by dnes nebyl takovým, jakým je, pokud by v něm nežili lidé, kteří se svými mimořádnými činy a celoživotní prací významným způsobem zasloužili a zasluhují o jeho rozvoj a dobré jméno. „Za to jim patří poděkování nás všech,“ doplnila hejtmanka.

Udílení Zlaté šupiny se konalo posedmé a celkem ji už získalo 52 osobností. Tato cena byla vybrána proto, že představuje pomyslný symbol štěstí a koresponduje s rybářstvím, kterým je Jihočeský kraj proslulý.

Autoři | Foto Václav Pancer

Štítky Zlatá šupina, Jihočeský kraj, Ivana Stráská

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.