Teleskop Klenot dosáhl dospělosti a hlídá asteroidy

Tisková zpráva

Teleskop Klenot, druhý největší dalekohled v České republice, slaví 18 let provozu. Klenot a celá Observatoř Kleť slouží nepřetržitě jako kosmická hlídka. Potvrzuje, ověřuje a zpřesňuje dráhy potenciálně nebezpečných asteroidů - těles, která při střetu se Zemí mohou ohrozit naši civilizaci.

Blízkozemní planetky se staly fenoménem v posledním desetiletí. Na Observatoři Kleť se však systematicky sledují již od devadesátých let. Kvalitní výsledky, oceněné v 90. letech na mezinárodním fóru, přivedly tým astronomů z Kleti pod vedením ředitelky Jany Tiché k rozhodnutí vybudovat na Kleti nový, větší a moderní teleskop. Tak se zrodil projekt KLENOT s teleskopem o průměru hlavního zrcadla 1,06 metru, druhým největším dalekohledem v České republice.

Jeho “rodiči” jsou ředitelka Hvězdárny Jana Tichá a vedoucí astronom Observatoře Kleť Miloš Tichý. “Kmotrem” Klenotu je pak Brian G. Marsden, celosvětově uznávaný expert na výpočty drah planetek a komet z Harvard Center for Astrophysics. Observatoř Kleť je zřizována Jihočeským krajem, část prostředků na teleskop byla získána z grantů.

Zprovoznění nového velkého teleskopu Klenot bylo velkou změnou, včetně zbudování jeho počítačem ovládané paralaktické montáže a instalace výkonné elektronické CCD kamery. Následovaly změny v IT vybavení, systému zpracování, výběru vhodných objektů ke sledování i systému identifikace pozorovaných těles, byl vyvinut i vlastní speciální software. Projekt Klenot získal značné renomé po celém světě.

Za 18 let pozorování s teleskopem získali jihočeští astronomové z Kleti více než 26 tisíc přesných astrometrických měření několika stovek blízkozemních asteroidů. Zároveň objevili tři dosud neznámé blízkozemní asteroidy, jeden zvláštní asteroidální objekt na kometární dráze a 120 planetek hlavního pásu. Mezi nejzajímavější sledovaná tělesa patřil už v roce 2004 asteroid Apophis, který nás těsně (leč bezpečně) mine v roce 2029, nebo asteroid 2018 WG, jeden z pouhých osmi blízkozemních asteroidů, které kolem nás prolétly blíže, než se pohybují geostacionární družice, a to pouhých 25 tisíc kilometrů nad povrchem Země.

Pomyslné plnoletosti by teleskop Klenot shodou okolností dosáhl přesně 17. listopadu 2019, tedy v den 30. výročí sametové revoluce. Se svobodou a nově otevřenými možnostmi celoevropské a celosvětové spolupráce má projekt KLENOT mnoho společného.

Tým jihočeských astronomů nasbíral velkou část zkušeností, nejnovějších poznatků a inspirace právě u kolegů v USA a v centru pro sledování planetek při Mezinárodní astronomické unii (Minor Planet Center of the International Astronomical Union). V současnosti astronomové z Observatoře Kleť úzce spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency) a astronomy ze Španělska a Německa. Současný kontrakt potrvá do roku 2021 a pravděpodobně bude pokračovat. Jeho součástí je též pozemní pozorovací podpora kosmické mise ESA Hera k asteroidu Didymos a jeho satelitu. Astronomové z Observatoře Kleť připravují další vylepšení a zefektivnění pozorovacích technik projektu Klenot.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky teleskop, Klenot, Kleť, výročí, asteroid, dalekohled, astronom, planetka, Země, Česko, Evropská kosmická agentura, Hvězdárna Kleť, Jana Tichá

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.