Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Teleskop Klenot dosáhl dospělosti a hlídá asteroidy

Teleskop Klenot, druhý největší dalekohled v České republice, slaví 18 let provozu. Klenot a celá Observatoř Kleť slouží nepřetržitě jako kosmická hlídka. Potvrzuje, ověřuje a zpřesňuje dráhy potenciálně nebezpečných asteroidů - těles, která při střetu se Zemí mohou ohrozit naši civilizaci.

Blízkozemní planetky se staly fenoménem v posledním desetiletí. Na Observatoři Kleť se však systematicky sledují již od devadesátých let. Kvalitní výsledky, oceněné v 90. letech na mezinárodním fóru, přivedly tým astronomů z Kleti pod vedením ředitelky Jany Tiché k rozhodnutí vybudovat na Kleti nový, větší a moderní teleskop. Tak se zrodil projekt KLENOT s teleskopem o průměru hlavního zrcadla 1,06 metru, druhým největším dalekohledem v České republice.

Jeho “rodiči” jsou ředitelka Hvězdárny Jana Tichá a vedoucí astronom Observatoře Kleť Miloš Tichý. “Kmotrem” Klenotu je pak Brian G. Marsden, celosvětově uznávaný expert na výpočty drah planetek a komet z Harvard Center for Astrophysics. Observatoř Kleť je zřizována Jihočeským krajem, část prostředků na teleskop byla získána z grantů.

Zprovoznění nového velkého teleskopu Klenot bylo velkou změnou, včetně zbudování jeho počítačem ovládané paralaktické montáže a instalace výkonné elektronické CCD kamery. Následovaly změny v IT vybavení, systému zpracování, výběru vhodných objektů ke sledování i systému identifikace pozorovaných těles, byl vyvinut i vlastní speciální software. Projekt Klenot získal značné renomé po celém světě.

Za 18 let pozorování s teleskopem získali jihočeští astronomové z Kleti více než 26 tisíc přesných astrometrických měření několika stovek blízkozemních asteroidů. Zároveň objevili tři dosud neznámé blízkozemní asteroidy, jeden zvláštní asteroidální objekt na kometární dráze a 120 planetek hlavního pásu. Mezi nejzajímavější sledovaná tělesa patřil už v roce 2004 asteroid Apophis, který nás těsně (leč bezpečně) mine v roce 2029, nebo asteroid 2018 WG, jeden z pouhých osmi blízkozemních asteroidů, které kolem nás prolétly blíže, než se pohybují geostacionární družice, a to pouhých 25 tisíc kilometrů nad povrchem Země.

Pomyslné plnoletosti by teleskop Klenot shodou okolností dosáhl přesně 17. listopadu 2019, tedy v den 30. výročí sametové revoluce. Se svobodou a nově otevřenými možnostmi celoevropské a celosvětové spolupráce má projekt KLENOT mnoho společného.

Tým jihočeských astronomů nasbíral velkou část zkušeností, nejnovějších poznatků a inspirace právě u kolegů v USA a v centru pro sledování planetek při Mezinárodní astronomické unii (Minor Planet Center of the International Astronomical Union). V současnosti astronomové z Observatoře Kleť úzce spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency) a astronomy ze Španělska a Německa. Současný kontrakt potrvá do roku 2021 a pravděpodobně bude pokračovat. Jeho součástí je též pozemní pozorovací podpora kosmické mise ESA Hera k asteroidu Didymos a jeho satelitu. Astronomové z Observatoře Kleť připravují další vylepšení a zefektivnění pozorovacích technik projektu Klenot.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva

Štítky teleskop, Klenot, Kleť, výročí, asteroid, dalekohled, astronom, planetka, Země, Česko, Evropská kosmická agentura, Hvězdárna Kleť, Jana Tichá

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Teleskop Klenot dosáhl dospělosti a hlídá asteroidy  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.