pátek 10. dubna 2020 Darja

Soběslav získala v jižních Čechách titul Historické město roku

Titul Historické město roku 2019 získalo v jižních Čechách město Soběslav na Táborsku. Postupuje tak do celostátního kola soutěže, jehož vítěz bude vyhlášen v dubnu. Do soutěže se tentokrát v Jihočeském kraji přihlásila města České Budějovice, Prachatice a Soběslav.

Loni získaly titul Historické město roku v kraji České Budějovice, i díky obnově jedné z nejcennějších kulturních památek, renesanční budovy Solnice na Piaristickém náměstí za desítky milionů. Vítězové krajských kol soutěže získají z Programu regenerace 100 tisíc Kč, celostátní vítěz milion.

Při výběru měst hodnotí porota počet a kvalitu obnovy památek, péči o veřejná prostranství, životní prostředí, nabídku služeb návštěvníkům a zapojení spolků do veřejného života v posledních deseti letech.

„Městská památková zóna Soběslav nenabízí tolik turistických atraktivit jako jiná historická města, přesto město v posledních letech zaznamenalo v Jihočeském kraji největší posun v naplňování cílů Programu regenerace," uvedla Naděžda Pálková z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Obnovený palác, kostel sv. Petra a Pavla nebo stará radnice

Za výjimečné projekty v Soběslavi označila obnovu hradního paláce, která získala řadu ocenění, obnovené jsou i kostel sv. Petra a Pavla, parter náměstí Republiky včetně soch a Mariánského sloupu, stará radnice i park u kostela sv. Marka. Z hodnocených měst investovala Soběslav do obnovy památek v poměru výdajů z rozpočtů nejvíc peněz.

Každý rok bodují v regionálním kole soutěže Prachatice, letos skončily na druhém místě. Komise kladně ohodnotila i aktivity spolků a podnikatelů, servis pro obyvatele a návštěvníky města. Podle památkářů se město promyšleně stará o historické jádro a spolupracuje s dalšími vlastníky domů. Loni čerpaly Prachatice z programu regenerace 2,9 milionu korun.

U Českých Budějovic ocenila porota vedle Solnice i zahájenou obnovu bývalého dominikánského kláštera a Bílé věže. Komise vyzdvihla také aktivní spolky a podnikatele. České Budějovice patří mezi největší městské památkové rezervace v České republice.

Cenu Historické město roku, která zohledňuje, jak se sídla starají o své památkové rezervace a zóny, vyhlašuje ministerstvo kultury od roku 1994. První titul v roce 1995 získaly Svitavy v Pardubickém kraji.

Autoři | Foto Facebook Infocentrum Soběslav

Štítky ČR, památky, ocenění, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.