pátek 10. dubna 2020 Darja

Kvůli polomům nemohou lidé na turistické trasy kolem hory Kleť

Kvůli následkům vichřice Sabine platí ode dneška do 18. května zákaz vstupu do části lesů kolem jihočeské hory Kleť. Vztahuje se na východní, jižní a západní stranu lesů kolem hory v Blanském lese, na turistické trasy značené žlutou, červenou, modrou a zelenou barvou. Na Kleť, která patří k výletním cílům, se tak lidé nyní dostanou jen ve směru od Holubova. Zákaz vstupu platí od 13. února i do jiných lesů města Český Krumlov, kde rovněž hrozí, že by se mohli lidé zranit kvůli pádu stromů.

Majitel turistické chaty na Kleti, podnikatel a nezávislý senátor Ladislav Faktor, dnes řekl, že na Kleť se lidé dostanou směrem od Holubova. Zákaz se vztahuje na cesty od Zlaté Koruny, uvedl.

Zákaz vydal městský úřad kvůli škodám, které způsobila vichřice 10. a 11. února. Požádaly o něj Lesy ČR kvůli nebezpečným polomům v lesích. „Některé stromy jsou nalomené nebo zlomené, vyvrácené kmeny mají uvolněný kořenový systém a jsou velmi nestabilní. Kalamitní dříví zpracováváme, v porostech i na lesních cestách se pohybuje lesnická technika a chceme předejít rizikovému střetu s ní,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Lesního závodu Boubín z Lesů ČR Miloš Juha.

Zákaz vstupu platí pro lesy ve východní, jižní a západní straně lesního komplexu hory Kleť. Na turistické mapě se jedná o žlutou, červenou, modrou a zelenou turistickou trasu. „Orientačně se jedná o lesy z lokality Rohy do Hejdlova a dále lesní porost nad osadou Lazec, Vyšný a obcí Srnín k hostinci Na Letné ve Zlaté Koruně. Odtud zpět je to lesní porost nad červenou turistickou trasou na horu Kleť a dále lesní porost nad modrou turistickou trasou do lokality Rohy,“ uvedla vedoucí městského odboru životního prostředí a zemědělství Vlasta Horáková.

V lesích firmy Lesy města Český Krumlov platí zákaz vstupu kvůli škodám po vichřici od 13. února. Vztahuje se na pozemky od města Větřní přes Dubík k obci Kájov a vrchu Horní Brána - Nad Kostnicí. Platí do 31. března. Všechny tyto lesy postihla větrná kalamita. Zákaz platí do míst včetně lesa nad psím útulkem. Vesměs jsou to místa, kam chodí lidé na procházky. Jednatel Lesů města Český Krumlov Miroslav Štoll dnes řekl, že škody budou v rozsahu 25 procent roční těžby, asi 2 500 metrů krychlových dřeva.

Po vichřici Sabine 10. února se v jižních Čechách ocitly desítky tisíc domácností bez elektřiny, vítr způsobil polomy v lesích a škody na železnicích. Pojišťovny evidují škody za desítky milionů korun, šumavský národní park podle prvních odhadů 50 tisíc krychlových metrů polámaného dřeva. Vojenské lesy a statky ČR zaznamenaly v okolí šumavských Boletic asi 100 tisíc krychlových metrů zničených stromů.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky počasí, lesy, správa, vítr, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.