Cvičením bojují s roztroušenou sklerózou

Tisková zpráva

Cvičení na míčích, rehabilitace nebo Krav Maga čeká na ty, kteří se rozhodli podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V pátek 6. března v 16 hodin totiž v Českých Budějovicích startuje devátý ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Pacienti svá těla rozhýbou spolu se svými blízkými, lékaři i fyzioterapeuty v tělocvičně Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Akci pořádá Nadační fond IMPULS společně s Unií ROSKA České Budějovice.

„MaRS propojuje nejen pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i zdravé jedince po celé republice. Cvičit lze nejen na různých stanovištích, ale také doma. Cílem je kromě podpory fyzické aktivity pacientů i osvěta o roztroušené skleróze. Chceme motivovat všechny, kteří pociťují příznaky, jako je brnění rukou nebo rozostřené vidění, aby vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Každý rok totiž v tuzemsku přibude přibližně 700 nových pacientů s touto zákeřnou nemocí, při včasném stanovení diagnózy ale mají šanci na opravdu kvalitní život,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.

Maratonci budou cvičit na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v pátek 6. března od 16 do 21 hodin a v sobotu od 9 do 16 hodin. Účastníci si mohou vyzkoušet například cvičení na míčích, power jógu nebo řízenou meditaci. Novinkou v programu je také Krav Maga. „Rozšířili jsme nabídku cvičení, abychom přilákali i další zájemce o jiný typ sportů. Tradičně si účastníci mohou vyzkoušet různé protahovací, meditační i posilovací cviky,“ popisuje předsedkyně Unie ROSKA ČB Věra Švábová. „Zájemci si mohou vybrat z lekcí různých typů, které se liší svou náročností. Na své si přijdou jak zkušení sportovci, tak i méně zdatní jedinci. To, jaké cvičení je pro ně nejvhodnější, mohou zkonzultovat s fyzioterapeuty přímo na místě,“ doplňuje Švábová.

Loni se do maratonu zapojilo více než 70 lidí. Z dobrovolného vstupného se podařilo vybrat 7 000 korun, které putovaly na rehabilitační aktivity a vybudování nového rehabilitačního centra pro pacienty s RS. „Centrum je primárně určeno pro nemocné trpící RS, ale zacvičit si mohou přijít i zdraví lidé. Říkáme tomu sportování se sociálním přesahem. Svým cvičením totiž přispívají na provoz centra, a pacienti pak mají zvýhodněné vstupné,“ vysvětluje Věra Švábová. RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, kterým trpí v České republice přibližně 20 000 pacientů. Pravidelný pohyb je pro ně naprosto stěžejní, a to v jakémkoli stadiu nemoci. „Dříve lékaři pacientům cvičení nedoporučovali, protože se věřilo, že může zhoršovat průběh nemoci. Nyní už ale víme, že pohyb je jeden z důležitých způsobů léčby. Pacienti musí udržovat svoji kondici, cvičení je také stěžejní v boji s chronickou únavou, kterou nemocní s RS trpí,“ říká fyzioterapeutka Edita Strusková a dodává: „Pacientům doporučujeme sport, který je bude opravdu bavit, aby ho s chutí dělali pravidelně. Měli by se při cvičení i trochu unavit, aby zlepšovali svou fyzickou kondici. Přepínání a velkou zátěž jim ale nedoporučujeme.“

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu, méně často (asi u 10 % pacientů) je průběh s neustálou pozvolnou progresí. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je náročná. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.  

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.   

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky roztroušená skleróza, sport, cvičení, pacient, nemoc, České Budějovice, Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity, Česko, Evropská unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.