pondělí 28. září 2020 Václav

Počet případů klíšťové encefalitidy je dvakrát více než vloni, největší výskyt je na Českobudějovicku

Jihočeští hygienici zaznamenávají mnohem více případů klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy. Nejvíce případů encefalitidy je na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Táborsku. Naopak výskyt salmonelózy je oproti loňsku nižší.

Teplé počasí aktivitu klíšťat trochu zbrzdilo. Nakažených přesto stále přibývá. „V uplynulém týdnu přibylo pět případů klíšťové encefalitidy a devět potvrzených případů lymeské boreliózy. V této sezóně tak k dnešku evidujeme celkem devadesát dva případů klíšťové encefalitidy a dvě stě třicet pět případů lymeské boreliózy,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.  

Nejvíce prokázaných případů je aktuálně na Českobudějovicku (sedmdesát šest). Šestačtyřicet případů je na Jindřichohradecku a osmatřicet na Táborsku. To jsou okresy, kde hygienici dlouhodobě evidují nejvíce případů tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí. 

Aktivitu klíšťat pravidelně sledují i meteorologové. Pro víkendové dny uvádí na desetistupňové škále stupeň aktivity 6. „Doporučujeme rozumný způsob pohybu v přírodě, a i přes teplé počasí správné oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. Mezi nejrizikovější místa patří křoviny na okrajích lesů a u vodních toků a místa s vysokou nesečenou trávou, klidně i na okrajích měst nebo v parcích,“ popsala Kvetoslava Kotrbová

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky klišťata, onemocnění, Českobudějovicko, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.