Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

V areálu bývalých budějovických papíren se vyrábí obaly z vlnité lepenky. Na tradici navazuje již osm let společnost Mondi Bupak

PR článek

Tradice výroby papíru v dnešní Papírenské ulici 41 sahá do roku 1880, kdy majitelé plzeňské papírny Jindřich Fürth a Leopold Gellert koupili od Václava Trojana za 59 tisíc zlatých Knížecí mlýn na Lineckém předměstí číslo 10 s osmi vodními koly a vodním právem. Instalovali zde čtyři samosnímací papírenské stroje, používané až do roku 1947, na nichž ze žitné i pšeničné slámy vznikal papír, lepenka ze slámy a hedvábný papír.

Od roku 1906 byla zavedena výroba vlnité lepenky, moderního obalového materiálu. V prvních letech zde pracovalo 40 až 55 dělníků, v meziválečné době 110 až 140 osob. V roce 1920 se papírna díky nové vlečce napojila na železnici a v roce 1937 byla na řece Vltavě postavena vodní elektrárna.

Poté, co Rudolf Gellert vykoupil akcie společníka Emila Fürtha, vstoupila v roce 1926 firma Gellert & Co do koncernu bankovního domu Petschek a spol. v Praze. Už v roce 1938 ale Gellertové a Petschkové z obav před nástupem fašismu opustili Československo. Jejich majetek pak 16. 3. 1939 propadl Německé říši a vyráběly se zde obaly pro německou armádu. Po skončení druhé světové války byl podnik znárodněn a od 1. 1. 1946 začleněn do nově založených Jihočeských papíren Větřní. V letech 1962 - 1967 došlo k zásadní přestavbě závodu. Byl zprovozněn papírenský stroj pro výrobu vícevrstevných kartonů (1966) a také haly a  linky na zpracování vlnité lepenky, vysekávací stroje a kartonážní automaty s roční kapacitou 10 tisíc tun lepenkových krabic. Postavena byla i administrativní budova, dílny či čistírna odpadních vod. Po ničivém požáru (1985) byl provoz na výrobu vlnité lepenky znovu obnoven, včetně instalace nových zpracovatelských strojů.

Vývoj po roce 1989

K 30. 12. 1990 se státní podnik transformoval na státní akciovou společnost Jihočeské papírny Větřní. V rámci privatizace byl od roku 1992 českobudějovický podnik postupně začleněn do rakouského koncernu Duropack, který se posléze stal i jeho jediným vlastníkem (2004).

Další zlom nastal v listopadu roku 2012, kdy společnost Duropack Bupak ovládl koncern Mondi Group. Součástí této akvizice se stal i podnik Duropack Wellpappe z bavorského Ansbachu, s podobným rozsahem výroby jako českobudějovický závod. Do koncernu Mondi patří od roku 2000 také největší česká papírna ve Štětí.

Nový vlastník, společnost Mondi, ukončila v roce 2012 v Českých Budějovicích výrobu na papírenském stroji, který původně z recyklovaného papíru vyráběl papír pro navazující výrobu vlnité lepenky. Od té doby se Bupak specializuje pouze na výrobu vlnité lepenky a obalů z ní a patří dnes mezi největší výrobce tohoto sortimentu v České republice.

V Českých Budějovicích hojně rozšířený název „papírny“, který poukazoval na výrobu papíru, tak dnes už pro areál společnosti v podstatě neplatí. Z odborného hlediska je pro současný typ výroby přesnější název „kartonážka“.

V letech 2015 až 2016 byly všechny objekty, které souvisely s výrobou papíru, demolovány a na jejich místě od roku 2017 probíhá výstavba nových budov. Jedná se výrobní haly, ve kterých jsou instalovány  další  technologie pro výrobu obalů, ale i haly určené pro skladování a expedici hotových výrobků. O tom ale až příště.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Mondi, papírna, obaly, lepenka, papír, výroba, MONDI BUPAK, Václav Trojan, druhá světová válka, České Budějovice, Větřní, Německá armáda, Vltava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.