pátek 26. února 2021 Dorota

Jak zvládá OA, SOŠ a SOU Třeboň výuku v době pandemie? U některých oborů je to obtížné

I OA, SOŠ a SOU, Třeboň, která v třeboňském regionu nabízí širokou a různorodou škálu studijních a učebních oborů, se v současné době musí vyrovnávat s následky pandemie Covidu-19. Teoretické vyučování lze do určité míry distančně zvládnout. Problémy však vznikají u oborů, jejichž součástí je odborný výcvik.

Týká se to nejen tříletých učebních oborů (Opravář zemědělských strojů, Mechanik opravář motorových vozidel, Sklář výrobce a zušlechťovatel skla a Ošetřovatel), ale i oborů uměleckých (Výtvarné zpracování skla a Modelářství a návrhářství oděvů). Situace pak není jednoduchá ani o oborů Obchodní akademie, Cestovní ruch a Podnikání.

Nejobtížnější je aktuální stav v technických oborech, jejichž součástí je například autoškola nebo svářečský kurz. Cvičné jízdy nebo svařování se na dálku zkrátka dělat nedají. Výpadek v odborné praxi bude škola dohánět velmi těžce. Proto již nyní jedná s externími pracovníky, kteří, až to situace dovolí, pomohou výuku odborné praxe dohnat, a to ve všech oborech, kterých se praxe týká.

Při první vlně pandemie na jaře roku 2020 se škola narychlo učila používat prostředky pro distanční výuku, aby studenty připravila k maturitní zkoušce a učně ke zkoušce závěrečné. Při tom se ale ukázalo, že část studentů neměla a nemá technické nebo finanční možnosti používat prostředky, které jsou pro distanční výuku nezbytné. V těchto případech škola poskytuje studentům podklady v tištěné formě. Ti si pak osobně úkoly vyzvedávají ve škole a vypracované je vrací zpět. Takový způsoby výuky však přepokládá osobní zodpovědnost každého studenta. Bohužel se škola setkává i s případy, kdy studenti se školou dostatečně nekomunikují.

Jasně se tedy ukazuje, že distanční výuka nemůže plně nahradit výuku prezenční. Velkému množství studentů chybí osobní kontakt s učitelem, který je dokáže stimulovat k plnému soustředění se na výuku i samotné prostředí školy a kontakt se spolužáky.

Pro učitele je tento styl výuky také velmi náročný, neboť přípravou na ni tráví daleko více času než přípravou na výuku prezenční. V současné době distanční výuku škola zvláda. Přesto všichni doufají, že se situace brzy uklidní a učitelé i studenti se budou moci znovu věnovat výuce prezenční.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky OA, SOŠ a SOU Třeboň, škola, distanční výuka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.