V Jihočeském kraji loni zamířilo 16 dětí do osvojení a dalších deset do pěstounské péče v cizích rodinách. Je to nepatrně méně než v minulých letech. Ze 16 osvojení získali adoptivní rodiče osm dětí přímo z porodnice, z nichž dvě byly z babyboxu.
Ročně skončí z různých důvodů mimo biologickou rodinu na jihu Čech desítky dětí. Krajský úřad však zprostředkovává jen formy osvojení a pěstounské péče do takzvaně cizích rodin. Neeviduje případy příbuzenské pěstounské péče, osobní péče poručníka ani péči jiné osoby, dodal Šíma.
V případě osvojení neboli adopce jde o standardní rodinný vztah, pěstounská péče končí v momentě, kdy dítě dosáhne věku 18 let. „Dlouhodobě je větší zájem o adopci," uvedl Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana.
Délka čekání na dítě od podání žádosti je podle něj různá. Záleží vždy na kritériích, které si žadatelé stanoví. „Počet právně volných dětí do osvojení je méně, než počet zájemců o osvojení. Záleží na tolerancích jednotlivých žadatelů, v současné době zařazení zájemci čekají přibližně roky," uvedl Šíma. Právně volné děti se stávají přibližně v půl roce života, když o tom rozhodne soud. „Pokud jsou ale rodiče ochotni převzít dítě přímo z porodnice, tak doba čekání může být kratší než zmiňované dva roky," uvedl Šíma. V případě převzetí z porodnice však stále právně dítě není ještě soudem svěřeno do náhradní rodiny.
Jihočeský krajský úřad ročně eviduje přibližně 25 žádostí o adopci a 18 do pěstounské péče. Žadatelé většinou usilují o co nejmladší děti. „V případě osvojitelů je to miminko do jednoho roku věku. V případě pěstounů jsou nejvíc preferované dvouleté až tříleté dívky," uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
A z kolika k adopci vhodných dětí? Bez téhle informace se nedá říct jestli to bylo hodně nebo málo!