Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 7. května 2021, 13:02
Když se řekne HELUZ GROUP, vybaví se nejdříve cihla. Do skupiny HELUZ však v dnešní době patří nejen cihelny, ale i dřevovýroba, sportovní areály, nebo marketingová agentura. Vraťme se ale do roku 1876, když Jan Řehoř postavil v Dolním Bukovsku první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. O 145 let později je firma v majetku už šesté generace potomků Jana Řehoře a dodává materiál pro hrubou stavbu do všech zemí střední Evropy.
Rok 1876. Čechy byly součástí habsburské monarchie a díky rozvinutému průmyslu panovala v zemi vysoká poptávka po stavebních materiálech. Malá cihelna Jana Řehoře se tak začala rychle rozrůstat.
„Z výkazu nemocenského pojištění se nám podařilo zjistit, že v roce 1895 pracovalo v cihelně 8 mužů a 10 žen," uvedl Roman Heluz, spolumajitel současné cihelny a přímý potomek zakladatele Jana Řehoře. Veškerou práci dělali podle Heluze ručně. „Hlínu kopali krumpáčem, po navlhčení vodou ji šlapali bosýma nohama a ručně dusali do dřevěných forem. Vyražené plné cihly se sušily proudícím vzduchem v prostorných kolnách," vysvětlil.
Koncem století se řízení podniku ujal syn zakladatele František Řehoř a pustil se do modernizace. Na místě staré cihelny postavil čtrnáctikomorovou kruhovou pec s 36 metrů vysokým komínem. Vysoký tovární komín výrazně zasáhl do vzhledu krajiny.
Už zdáli bylo každému jasné, že se uprostřed polí rozvijí moderní průmyslová výroba. Brzy nato přibyla další dominanta - 33 metrů vysoký komín parního stroje. Lisování plných cihel a střešních tašek bobrovek se stalo plně mechanizovanou záležitosté.
Díky technologickému rozmachu znamenal přelom 19. a 20. století značné zvýšení výroby. Cihly a tašky označené monogramem „Ř“ rozváželi na koňských potazích do širokého okolí, hlavně do Veselí nad Lužnicí a Mezimostí nad Nežárkou.
„Mimochodem, kvalita starých cihel a tašek překvapuje dodnes, neboť jsou stále používány, zejména při adaptacích selských usedlostí," uvedl další ze spolumajitelů a přímých potomků Jana Řehoře Michal Heluz. Za jejich vysokou kvalitou stojí podle něj především dokonalé zpracování suroviny, která se haldovala a přes zimu ponechávala odležet. Před lisováním pak byla ještě řádně prošlapána.
V období první republiky pak Řehořovi modernizovali těžbu cihlářské hlíny. „Krumpáče nahradil korečkový bagr na elektrický pohon. K lisu se hlína dopravovala na kolejových vozících," doplnil Heluz.
Prosperující výroba překonala v Dolním Bukovsku první i druhou světovou válku. Tradici rodu Řehořů však zničil nástup komunistů. Se sametovou revolucí přišla naděje vrácení majetku rodině Řehořů, která se v roce 1992 naplnila. Cihelna putovala zpět do vlastnictví rodinných příslušníků původních zakladatelů a majitelem se stal pan Vladimír Heluz.
Nový majitel začal do podniku okamžitě investovat a už v roce 1993 byl v Dolním Bukovsku zahájen zcela nový provoz výrobní linky, která vyrábí stropní nosníky a široký sortiment plochých a nosných překladů.
Masivní investice zpět do prosperujícího podniku v následujících letech neustávaly, naopak. V roce 2000 došlo k plynofikaci cihelny a v roce 2002 k její celkové rekonstrukci. Za další dva roky nechal Vladimír Heluz postavit termoreaktor na čištění spalin, navíc rozšířili i skladové plochy a postavili novou expediční linku.
Pomyslný vrchol pak přišel s rokem 2009, kdy společnost spustila provoz největšího a nejmodernějšího plně automatizovaného závodu na výrobu cihel ve střední Evropě. „Mimo jiné zde vyrábíme i „nejteplejší“ evropské cihly HELUZ FAMILY 50 2in1. Cihla má integrovanou tepelnou izolaci a to znamená, že ji nemusíte dodatečně zateplovat," doplnil Roman Heluz.
V současné době tak společnost HELUZ provozuje čtyři výrobní závody ve třech lokalitách. K původnímu závodu v Dolním Bukovsku se postupně přidaly ještě závody v Libochovicích a v Hevlíně.
Z malé dílny zručného cihláře se tak během jeden a půl století stal evropsky významný podnik. „Jsme si jisti, že kdyby dnes viděl náš pradědeček Jan Řehoř výsledky své práce, byl by na sebe i své potomky velmi pyšný," uzavírájí s úsměvem bratři Heluzovi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.