pátek 30. července 2021 Bořivoj

EG.D investuje do rozvoje sítě miliardy. Nová rozvodna ještě více zabezpečí distribuci elektřiny na Táborsku

PR článek

Společnost EG.D neustále pracuje na tom, aby distribuce energií byla co nejbezpečnější a nejstabilnější. Každý rok investuje do své sítě přes pět miliard korun a třeba jen v loňském roce postavila šest tisíc staveb, které bezpečnost a stabilitu pomohou zajistit. Jednou z těch úplně nových, které letos rozšířily distribuční síť, je i rozvodna 110/22kV Tábor-Náchod.

Táborská transformovna má za úkol zkvalitnit a zabezpečit dodávky elektrické energie na Táborsku, kde je vedle domácností i řada velkých výrobních podniků. Ti všichni teď budou mít ještě kvalitnější a bezpečnější dodávky elektrické energie při běžném provozu i kalamitních stavech.  „Stávající rozvodna v Táboře byla hlavně v zimních měsících velice zatížená a při nejčernějších scénářích a dalším zatížení, které s sebou dnešní doba přináší, by mohly hrozit výpadky dodávek energií. Tomu jsme už dopředu zamezili stavbou rozvodny nové. Rozvodna v Táboře Náchod tak ulevila a rozložila zatížení na stávající transformovnu v Táboře. Funguje také jako záloha při výpadku jednoho z transformátorů a přispěla ke snížení kapacitního proudu ve vedeních 22kV,“ vysvětluje Tomáš Žáček, vedoucí výstavby vedení vysokého napětí společnosti EG.D.

Jedná se o transformační stanici 110/22kV klasického venkovního provedení, která je vybavená dvěma transformátory 110/22kV o výkonu 25 MVA. Stavba Rozvodny se připravovala od roku 2014 a její realizace a zprovoznění trvalo od konce roku 2019 do jara 2021. Celkem vyšla na více než 140 milionů korun. Z toho stála přibližně 100 milionů korun samotná stavba rozvodny, dalších 33 milionů realizace přívodního 2,5 kilometrového vedení 110kV a přibližně dalších 7 milionů úpravy vedení 22kV a jeho samotné zaústění do nové rozvodny.

Podobných staveb má společnost EG.D na svém distribučním území, které pokrývá Jihočeský a Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina a části Zlínského a Olomouckého kraje,  přes devadesát.  Od roku 2018 je to třetí podobná nová stavba. Jedna vznikla v roce 2018 v Boršicích u Blatnice ve Zlínském kraji, druhá byla přestavěná ve stejné době v Kaplici z 22kV rozvodny včetně patnácti kilometrového vedení 110kV a třetí se otevírá teď v Táboře.

Investuje se také do chytrých sítí

Rozvodny nejsou jedinou investicí do sítě. Jen do roku 2025 plánuje EG.D investice převyšující 31 miliard korun. Z toho více než 7,3 miliardy poputuje na zavádění chytrých technologií a na digitalizaci. „Meziročně narůstají zejména investice do elektrických sítí. Ještě vyšší nárůst očekáváme v dalších letech, kdy se chceme ještě více zaměřit na obnovu a rozšiřování sítí vysokého a nízkého napětí včetně budování smart sítí pro podporu rozvoje obnovitelných zdrojů a elektromobility,“ vysvětluje Ladislav Mikuláš, vedoucí investic společnosti EG.D.

V následujících letech realizuje EG.D řadu významných staveb. Například kompletní rekonstrukci deseti vedení velmi vysokého napětí v celkové délce zhruba 180 kilometrů, díky níž se v daných lokalitách zvýší přenosová schopnost vedení a hlavně zvýší jeho spolehlivost. To umožní další rozvoj distribuční sítě. Investice do kompletních rekonstrukcí vedení vysokého napětí budou v objemu zhruba 1,8 miliardy korun. Jinak do modernizací a rekonstrukcí vedení 110kV celkem plánuje společnost investovat do roku 2025 bezmála 3,5 miliardy korun.  Práce na některých z nich začnou nebo již běží od letošního roku.

V roce 2021 plánuje EG.D kompletně vyměnit vedení V520 (Jihlava - Telč) v délce 25,5 kilometrů, dále kompletně zrekonstruuje vedení V1310/1311 (Žďár n . Sázavou – H. Brod) v délce 15,5 kilometrů do dělícího bodu s distributorem ČEZ a s tažením kombinovaného zemního lana až do transformovny Mírovka v celkové délce 31 kilometrů . V Jihomoravském kraji rovněž pokračují práce na velkých rekonstrukcích rozvoden Medlánky v Brně a Sokolnice. Jen tyto stavby přesahují 300 milionů korun. Vedle toho pokračuje i pilotní projekt, při kterém se vymění 27 tisíc elektroměrů ve čtyřech vybraných lokalitách za chytré smartmetery.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Táborsko, energie, rozvodna, EG.D

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.