Počasí dnes24 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 28. září 2023  |  Svátek má Václav
Bez reklam

Výskyt ohroženého hořečku mnohotvarého se na jihu Čech zvyšuje

Výskyt ohroženého hořečku mnohotvarého se na jihu Čech zvyšuje. Na některých místech se rostlina objevila po více než třech letech. Vyplývá to z pravidelného monitoringu, kterému se v těchto dnech vědci věnují. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci projektu CZ-SK South LIFE, který se sledováním a rozšiřováním hořečku zabývá. Rostlina se vyskytuje na 70 lokalitách v České republice, ale jen na části z nich kvete.

„Díky monitoringu víme, jak se populace hořečků vyvíjí. To pomáhá ochraně přírody nastavit vhodný systém a postup obhospodařování dané lokality. Podle výsledků monitoringu dáváme zadavatelům péče doporučení, jak obhospodařování nastavit, jestli je třeba něco změnit a tak dále," uvedl přírodovědec Jiří Brabec. Dodal, že na některých místech rostou až tisíce kusů této květiny. Její množství v Česku tvoří až polovinu celosvětového výskytu.

Kriticky ohrožený hořeček začal z přírody mizet ve 20. století. Úbytek souvisel s tím, že se začaly vytrácet tradiční způsoby zemědělství. Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny. Projekt chce tyto způsoby obdělávání pozemků opět dostat do míst, kde se bylina vyskytuje.

Jednou z ploch, na níž se hořečku daří, jsou Háje u Onšovic na Prachaticku. „Tato lokalita byla na jaře kvalitně vyhrabána, vidím pouze nízkou vrstvu mechů a mezery v porostu. Následně byla posečena na přelomu května a června, což je dobře patrné. Při monitoringu nejenom počítáme kvetoucí hořečky, ale také zaznamenáváme, jak je porost hustý a jak je zapojený při drnové vrstvě. Pro klíčení a růst hořečků je důležité, aby v porostu nebyla stařina a příliš mechů. Pokud je vrstva mechů a stařiny vyšší než jeden centimetr, kořínek téměř jistě nedokáže zatáhnout hořečkové semeno až k hlíně a rostlina dříve či později uschne," řekl Brabec.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv CZ-SK South LIFE

Štítky ČR, příroda, Jihočeský kraj, hořeček, Česko, mechy, Jiří Brabec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výskyt ohroženého hořečku mnohotvarého se na jihu Čech zvyšuje  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.