Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 4. května 2022, 09:36
Pěšky, na kole nebo po vodě se můžete dostat k této znovuobjevené památkové perle Hlubocka. Zachránilo ji a do krásy ji v posledních čtyřech letech strojí spolek Karlův Hrádek z. s. V sobotu „na čarodějnice“ tu zahájili s plnou parádou, s kapelou, bohatým doprovodným programem a za velkého zájmu veřejnosti další turistickou sezonu.
Polozapomenutý. Tajuplný. Karlův Hrádek, Karlshaus, ležel v tichu hlubockých hvozdů šest a půl století. Poslední písemná zmínka je ze sedmdesátých let čtrnáctého století. Od té doby tu na žulovém ostrohu na levém břehu Vltavy, zarůstal nálety a občas k němu zamířila noha turistova. Spolek Karlův Hrádek, čili parta nadšenců z Hluboké, Purkarce a okolí, mu ale v posledních čtyřech letech vrací v úzké spolupráci s hlubockou radnicí v čele se starostou Tomášem Jirsou zašlou krásu v intencích půvabné gotické zříceniny.
Ještě vloni tu vládli výzkumníci, archeologové a její studenti. Letos už je vnitřek hradu k nepoznání. Archeologické sondy a bádání, které přinesly řadu překvapivých zjištění o původním osídlení, skutečném záměru, který s hradem měl jeho zakladatel císař Karel IV., i o zániku hradu, nahradilo zbrusu nové pódium, které v sobotu krásnými slovy vysvětil hlubocký farář Thomas van Zavrel. „Prosím toho, který není vidět, aby tady lidé našli pokoj, který ve světě nenajdeme,“ uvedl ve své řeči Thomas van Zavrel. A jako první pódium „zasvětila“ folková kapela Zlatý Skořápky, která celý den vyhrávala k poslechu i pobroukávání přítomných.
Na programu se podílelo hned několik oslavenců. Sto osmdesát let letos oslavuje Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství NZM Ohrada, které tu mělo svůj stánek s lektorskými programy a sbírkovými předměty na téma voroplavby stejně jako Vorařský spolek Vltavan Purkarec, který v srpnu oslaví 120 let. I proto bylo v nedalekém purkareckém muzeu voroplavby otevřeno celý den. A vyrobit si na středověké zřícenině vlastnoručně zmenšeninu vorové tabule byla výzva hlavně pro šikovné děti.
Děti i dospělé zasvětili interaktivní hrou do tajů lesa členové Cechu svatého Huberta z Nových Hradů v čele s Martinem Brychtou a dvěma bavorskými barváři, kteří způsobně hlídali vystavené lovecké zbraně. Zajímavé pro návštěvníky byly i exponáty zvířat, které v jihočeské přírodě žijí, ale běžný návštěvník je na vlastní oči uvidí jen zřídka.
O dobré jídlo a pití se postarali hasiči a hasičky ze Sdružení dobrovolných hasičů Purkarec, kteří v pustině uprostřed lesa dokázali uvařit gulášovku, usmažit řízek i palačinky, zkrátka co kdo chtěl. O tekuté občerstvení se postaral Pivovar Hluboká a svůj stánek tu měla i Hluboká v pohybu.
Veledůležitým dlouhodobým podporovatelem Karlova Hrádku je i Nadace ČEZ. „Mottem naší nadace je pomáhat tam, kde působíme. Hledáme místa, kde můžeme smysluplně pomoci. A na Karlově Hrádku se našli lidé, kteří naše prostředky prací proměňují v prospěšné dílo. Je důležité, že se díky nim podařilo zachránit vzácnou historickou památku. Že se daří rozvíjet měkkou turistiku. Žádný disneyland, ale zpřístupnit všem památku, která zůstává svébytná a kde se nevybírá vstupné,“ uvedl člen Nadace ČEZ František Lust.
„Jako hrdý Hlubočák děkuji sdružení Karlův Hrádek za to, že tohle místo tak ožívá,“ doplnil za Nadaci ČEZ, jež se finančně podílela na realizaci projektu „Pořízení mobiliáře na Karlův Hrádek – I. etapa“, její člen Petr Šuleř, který na zahájení sezóny došlapal stylově na kole...
I díky penězům z Nadace a práci sdružení mohli kolmo dorazit i členové spolku Aktivně s vozíkem Ivan Nestával a vozíčkář Míra Šperk. „Jsem důkazem toho, že se dobré dílo podařilo. V naší zemi není tolik středověkých zřícenin, kam je možné se dostat na vozíčku, za to velké díky,“ uvedl Míra Šperk. Karlův Hrádek je díky vloni postavenému dřevěnému mostu a zpevněné příjezdové cestě přístupný i osobám se zdravotním postižením.
K dobrým duším sdružení patří jeho předseda, hlubocký radní Jindra Soukal a pracovnice radnice Lucie Jozová, která pohodovou akci připravila a vtipně moderovala. „V roce 2018 získalo Karlův Hrádek město Hluboká nad Vltavou, rok na to jsme tu zahájili záchranářské práce. Ten, kdo Karlův Hrádek neznal před takovými pěti lety, to možná nevidí, ale za tu dobu jsme do záchrany památky, do zpevnění zdí a údržby investovali miliony. Jenom každoroční odstranění náletů vyžaduje práci třiceti párů rukou, které sekají, štěpkují a uklízejí. Děkuji proto všem, kteří se na záchraně a oživení Karlova Hrádku nezištně podílejí: Nadaci ČEZ, díky níž jsme nyní získali pódium s mobilním zastřešením, dobrovolným hasičům z Purkarce, bez jejichž nezištné pomoci si práci nedokážeme představit, hlubocké radnici a všem příznivcům, kteří nám Karlův Hrádek pomáhají vrátit do krásy,“ uvedl předseda sdružení Karlův Hrádek Jindra Soukal.
Takže pěšky, na kole nebo po vodě, Karlův Hrádek je k dispozici všem slušným návštěvníkům. Mnohem více informací o jeho historii i připravovaných akcích naleznete též na www.karluvhradek.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.