úterý 29. listopadu 2022 Zina

Veterináři cvičili postup při nebezpečné nákaze zvířat. Na krizové situace musíme být připraveni, říkají

Jak postupovat při likvidaci vysoce nebezpečné nákazy u zvířat? To v těchto dnech procvičovali pracovníci veterinárního dozoru na jihu Čech. Kromě teoretické připravenosti si vyzkoušeli také praktický postup likvidace ptačí chřipky, afrického moru prasat nebo nákazy slintavkou a kulhavkou v hospodářství.

Cvičení probíhá tento týden v blízkosti vojenského prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Kromě Státní veterinární správy se ho účastní také zástupci Veterinární služby resortu Ministerstva obrany. Společně nacvičují teoretickou a praktickou připravenost při likvidaci nebezpečné nákazy zvířat. Zaměřili se především na výskyt ptačí chřipky v chovu drůbeže, afrického moru prasat (AMP) v komerčním chovu prasat slintavky a kulhavky v hospodářství s chovem skotu a nález mrtvého divokého prasete s podezřením na AMP.

Praktická část cvičení probíhala v hospodářství Květušín. „Zahrnovala mimo jiné nácvik vstupu do hospodářství podezřelého z výskytu nebezpečné nákazy včetně manipulace se zvířaty, jejich klinického vyšetření a odběru vzorků," popsal tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. Ve středu proběhl ukázkový den, kterého se mohla účastnit i veřejnost. Lidé si mohli prohlédnout vybavení pohotovostních složek nebo techniku, kterou veterináři používají k provádění dekontaminace zvířat, odchytu a imobilizaci.

„Podobná cvičení umožňují prověřit teoretickou a praktickou připravenost a spolupráci jednotlivých složek veterinárního dozoru pro případ krizových situací. Pomáhají nám také zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podobná cvičení se pracovníkům veterinárního dozoru v předchozích letech už několikrát vyplatila. V loňském roce například likvidovali rekordní počet, celkem 48, ohnisek ptačí chřipky v chovech. Naposled bylo potvrzeno ohnisko letos v lednu v obci Klínovice na Strakonicku. „Silným důvodem pro maximální připravenost je také nákazová situace, pokud jde o AMP, který se nachází ve většině zemí sousedících s Českou republikou. V Německu a Polsku v řádu jednotek kilometrů od českých hranic,“ uzavřel Semerád.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto SVS

Štítky Státní veterinární správa, SVS, veterinární dozor, nákaza, cvičení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.