úterý 29. listopadu 2022 Zina

V Krumlově stále chybí zájezdy, víc peněz získal letos z parkování aut

Firma Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF), kterou vlastní město, vykázala za první pololetí zisk před zdaněním 8,5 milionu korun, proti plánu o tři miliony vyšší. Hlavním důvodem byly vyšší tržby za prodej bytů a tržby z parkování aut. Aut je totiž na parkovištích víc než před covidem, zato skupinová turistika je v útlumu. Na poplatcích od zájezdových autobusů na takzvaných bus stopech získal fond za pololetí milion korun, což je stále o mnoho méně než před pandemií.

„Máme nadále obrovský propad na bus stopu. Skupinová turistika je pořád v hlubokém útlumu. Proti předpokládaným (v roce 2019) 25 až 27 milionům v ročním přínosu z bus stopu se budeme pohybovat někde na desetině. Pozitivní je vývoj tržeb z parkovacích služeb na parkovištích, kde se projevil jiný jev. Díky tomu, jak nefunguje skupinová turistika, řadu ubytovacích kapacit využívá individuál (samostatný turista)," řekl jednatel ČKRF Miroslav Reitinger. V létě je tak na parkovištích mnohem víc aut než před covidem, dodal. Za první pololetí vybralo firemní středisko Parking 10,5 milionu korun včetně bus stopů.

Radnice zpoplatnila vjezd autobusů 1. června 2019. Před pandemií jezdilo do města ročně kolem 16 tisíc zájezdových autobusů. Zatímco v roce 2019 vybral Krumlov na poplatcích od těchto autobusů na bus stopech přes 20 milionů, předloni to bylo o 87 procent méně a loni pokles pokračoval na 617 tisíc korun. Druhý rok po sobě chyběly kvůli covidu příjmy od turistů. Za letošní první pololetí byl příjem z bus stopů milion korun, v lednu až červnu 2020 to byl trojnásobek, loni 12 tisíc korun.

Tržby fondu z prodeje výrobků, služeb a zboží za leden až červen stouply letos meziročně o 43 procent na 29,3 milionu korun. Ke konci pololetí měla firma na účtech 19 milionů. Jde hlavně o peníze získané prodejem čtyř bytů, asi deset milionů, jež fond použije na koupi areálu firmy Čevak, což bude investice 13,5 milionu. Mohl by tam vzniknout komplex obchodů, služeb i drobné výroby.

Zastupitel opozičního ANO Milan Hodboď kritizoval, že ČKRF nezhodnocuje majetek. „Fond dostal do vínku přes 40 nemovitostí ve vnitřním městě, v současné době je zhruba polovička prodaná. Jak se to mohlo stát?" ptal se Hodboď. Reitinger reagoval, že teď patří pod fond 27 nemovitostí, další hodnoty drží v pozemcích a areálech. Dále řekl, že některé budovy vrátil fond městu, jiné se prodaly po rozhodnutí zastupitelů, třeba deset hotelů. Fond se stará i o 90 nebytových jednotek, v nichž v různých provozovnách pracuje několik set lidí, dodal.

Loni měl ČKRF tržby 59 milionů korun a vykázal čistý zisk 178 tisíc korun, dostal se tak z předloňské čtyřmilionové ztráty. Stále je ale zisk hluboko pod čísly před pandemií, když v roce 2019 dosáhl 11 milionů korun. Vyplývá to z výročních zpráv fondu. Infocentrum města navštívilo loni asi 60 tisíc lidí, meziročně o 40 procent méně. V roce 2019 to bylo 240 tisíc turistů. V Krumlově žije asi 13.000 lidí.

ČKRF vznikl v roce 1991. Radnice do jeho majetku bezúplatně vložila asi 50 domů a pozemků v historickém centru. Fond provozuje i parkoviště ve městě nebo autobusové nádraží, spadá pod něj rovněž synagoga nebo Museum Fotoateliér Seidel. ČKRF spravuje budovy, v nichž sídlí třeba krčma Šatlava, ZUŠ, Muzeum marionet, Švejk Restaurant, Café Kolektiv nebo Baťa. Stará se o 800 míst na záchytných parkovištích a 320 míst na placených parkovacích zónách.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky turistika, reality, správa, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.