Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Do hereckého nebe odešel Josef Somr

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel český herec Josef Somr. Rodák z Vracova na Hodonínsku se dostal do povědomí diváků postavou výpravčího Hubičky ve filmu Ostře sledované vlaky, po které si na konto připsal desítky televizních rolí. Přes dvacet let působil i v Národním divadle.

Somr absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Po studiích se objevil na divadelních prknech v Českém Těšíně i Pardubicích. Roku 1978 odešel do činohry pražského Národního divadla, kde se na jevišti objevoval až do roku 2001.

Diváci si Somra oblíbili také z televizních inscenací. Kromě oscarového snímku režiséra Jiřího Menzela zazářil rovněž ve filmech Tři veteráni, Údolí včel nebo Slavnosti sněženek. V roce 2005 obdržel z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy za svou celoživotní práci. 

Ohodnoť článek

Štítky Josef Somr, úmrtí, herectví, národní divadlo, Národní divadlo v Praze, Ostře sledované vlaky, okres Hodonín, Vracov, Jiří Menzel, Václav Klaus, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Tři veteráni, Slavnosti sněženek, Brno, Pardubice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.