Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Je tu Andělská Hluboká 2022

PR článek

Je tu! Už v neděli 20. listopadu startuje šestý ročník Andělské Hluboké! Festival desítek kulturních, charitativních a církevních akcí pro malé i velké, bez kterého si advent a Vánoce Hlubočtí už ani nedokážou představit.

„Kolem nás se v posledních měsících koncentruje možná až příliš negativních událostí, zpráv a nálad. O to více nyní potřebujeme krásu, pozitivní podněty a obyčejné lidské sdílení a sounáležitost. Potřebujeme se ujistit, že kolem nás stále jsou Andělé… Jsem šťastný, že za prvních pět ročníků rozkvetla Andělská Hluboká do krásy a pestrosti a že se na ni upřímně těší Hlubočáci i stovky přespolních návštěvníků. Dovolím si popřát všem poklidný advent, požehnané Vánoce a pozvat všechny na Andělskou Hlubokou 2022, která právě začíná,“ zve starosta Hluboké nad Vltavou, senátor Tomáš Jirsa.       

Úplně první akcí letošní Andělské Hluboké je již probíhající výstava „Andělských obrazů“ výtvarnice Míši Maškové v Nadační galerii NAGA. Vernisáž plná křehkých andělů se uskutečnila za přítomnosti mladé autorky v neděli 20. listopadu od 15. hodin. „Naše galerie se připojuje k organizátorům Andělské Hluboké letos poprvé. Vedle výstavy andělských obrazů jsme na sobotu 3. prosince od 16. hodin připravili pro nejmenší mikulášskou pohádku O nepovedeném čertíkovi a v sobotu 10. prosince od deseti Vánoční jarmark. Jako součást sociálního podniku RECOURSE budeme nabízet především výrobky chráněných dílen a osob se zdravotním handicapem napříč celým Jihočeským krajem. Věřím, že se nám díky jarmarku podaří zbořit další bariéry mezi námi,“ přeje si za Nadační galerii NAGA Nikola Sochovská.   

     

Druhou událostí, která v neděli 20. listopadu zahájila maraton více než sedmi desítek akcí, je Tradiční adventní trh v Knížecím Dvoře, plný řemeslných výrobků, dobrot a hudby. Návštěvu můžete spojit třeba s prohlídkou Státního zámku Hluboká, který připravil na listopad a první polovinu prosince speciální zimní prohlídkovou trasu. 

Bohatý program se odehraje na náměstí, další desítky akcí pak na tradičních místech jako jsou Alšova jihočeská galerie, zoologická zahrada Ohrada a Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Pod vedením pana faráře Tomase van Zavrela jsou v hlubockém kostele připraveny adventní nedělní mše svaté, rorátní mše svaté v týdnu, předpůlnoční společné zpívání koled, prohlídky jesliček a zapalování svící na adventním věnci.  Žehnání adventních věnců a mší svatých se dočkají i věřící v kostele svatého Jiří v Purkarci. „Od soboty 26. listopadu a další dva víkendy mohou děti odpoledne přinést do našeho kostela svatého Jana Nepomuckého dopis Ježíškovi a stéblo slámy do jesliček, aby Ježíškovi bylo teplo. Velmi silnou atmosféru mají staročeské rorátní mše při svíčkách, které budou brzy ráno ve středu, a věřím, že si slavnostní náladu v duši i srdci nachystáme po celý advent a Vánoce. Kostel s jesličkami a Betlémským světlem bude vedle mší a dalších akcí pro veřejnost otevřený i odpoledne na Boží hod vánoční a na Štěpána,“ zve farář hlubocké farnosti Tomas van Zavrel.  

Nejvíc andělů potkáte na Hluboké určitě v sobotu 17. prosince, kdy se od páté podvečerní vydá Masarykovou ulicí Andělský průvod. Příprava andělů, hlavně malování na obličej – začíná o hodinu dříve.

Neopakovatelnou energii a atmosféru sounáležitosti má každoroční společné štědrodenní zpívání koled na zámku. „Za ty roky, kdy společné zpívání organizujeme, se vytvořila skvělá parta lidí, která se neustále rozrůstá, nabalují se na ni další a další Hlubočáci i stovky lidí z okolí. Věřím, že letos opět dokážeme zaplnit Alšovu jihočeskou galerii.  Zpívat začínáme na Štědrý den v jednu po obědě, účastníci dostanou u vchodu tradiční zpěvníček s koledami a těšme se, že nám to bude i letos ladit, i když nás budou stovky,“ zve za organizátory Tereza Kadlecová.

Vloni se součástí Andělské Hluboké stala Svatohubertská mše k uctění památky patrona myslivců svatého Huberta. Letos se v gesci spolku Karlův hrádek tradiční svatohubertská mše s fanfárami uskuteční v hlubockém kostele první prosincovou neděli od 14. hodin, před a po mši vystoupí s mysliveckými fanfárami Jihočeští trubači.

„Bezesporu nejslavnostnější událostí je pro malé i velké rozsvěcení vánočního stromku na první neděli adventní, která letos připadá již na sedmadvacátého listopadu. Před pátou zazpívají děti z naší mateřské školy koledy a v sedmnáct hodin na náměstí rozsvítíme vánoční stromek. O půl šesté pak společně zapálíme první svíci na adventním věnci. Každý rok se na přípravě Andělské Hluboké podílí řada hlubockých organizací, spolků a dobrovolníků. Chtěl bych všem moc poděkovat za jejich nadšení a nezištnost, za to, že si společně dokážeme udělat trochu pochmurný konec roku zářivější a veselejší.  Velký dík patří našemu dlouholetému partnerovi a dobrému sousedovi Skupině ČEZ za partnerství v rámci programu Oranžový rok 2022 a Rozsvěcení vánočních stromků 2022,“ děkuje radní Jindřich Soukal.        

Tradiční koordinátorkou celého projektu je Lucie Jozová z hlubocké radnice. „Startujeme maraton osmi desítek akcí, na kterých se vedle profesionálních umělců a souborů podílí řada partnerů města, hlubockých institucí, spolků a desítky dobrovolníků. Není možné připomenout všechny, ale zmínit musím sportovně kulturní spolek Hluboká v pohybu, mateřskou a základní školu, Agenturu Sinfonii a pěvecký sbor Slavíčci z Hluboké, Alšovu jihočeskou galerii, pěvecký sbor Záviš, Jihočeskou zoologickou zahradu a Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, Nadační galerii NAGA, spolek Karlův hrádek, Knížecí Dvůr, farnost Hluboká a samozřejmě Skupinu ČEZ, která je tradičním partnerem projektů Oranžový rok a Rozsvěcení vánočních stromků.  Děkujeme i dalším partnerům, provozovatelům restaurací a podporovatelům a od neděle až do konce prosince zveme všechny na Andělskou Hlubokou 2022,“ zve Lucie Jozová.    

Kompletní program Andělské Hluboké 2022 naleznete na webu www.andelska-hluboka.cz, v prosincovém vydání Hlubockého zpravodaje, facebookovém profilu města.

Ohodnoť článek

Štítky andělská hluboká, hluboká nad vltavou, advent, Zámek Hluboká, Vánoce, kostel, galerie, vánoční stromek, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, ČEZ, Tomáš Jirsa, Jan Nepomucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Je tu Andělská Hluboká 2022  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.