Počasí dnes12 °C, zítra12 °C
Sobota 25. března 2023  |  Svátek má Marián

Do domova pro seniory v Horní Stropnici se po dvou letech vrátili klienti

Necelé dva roky trvala přestavba domova pro seniory v Horní Stropnici. Nyní se sem z dočasného ubytování v dolním areálu Nemocnice České Budějovice vrací klienti. Připraveno je pro ně 28 pokojů se sociálním zařízením, venkovní terasou a zahradou, kde by měl do budoucna vzniknout sad. Za přístavbu zaplatil Jihočeský kraj necelých 75 milionů korun.

Přístavba části domova pro seniory v Horní Stropnici začala v květnu 2021. Má dvě, v jedné části tři, bezbariérová patra s novým výtahem, který usnadní cestu do stávajícího patra původního objektu nebo na zvýšenou terasu. Nechybí ani prostory pro pracovní terapie, kanceláře a společenskou místnost.

Pro seniory je připraveno 28 pokojů s vlastním sociálním zařízením. „Kdysi tu bývalo v maximální kapacitě 45 klientů, kteří byli ubytováni na tří až čtyř lůžkových pokojích. Nově je tu devět jednolůžkových a 19 dvoulůžkových pokojů. To pro klienty znamená zcela jiný komfort,“ konstatovala náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro sociální oblast Lucie Kozlová (ODS).

Až počasí dovolí, senioři budou moct využívat také zahradu, kde najdou například kapli. Do budoucna by tady mohl podle Kozlové vzniknout sad.

Nový objekt je vybaven i závěsným kolejnicovým systémem pro přepravu imobilních klientů. „To je pro nás obrovský pomocník. Pracují tu samé ženy a přemístit osobu do koupelny byl obrovský problém. Bylo zapotřebí několika pracovnic přímé péče. Dnes je díky kolejnicovému systému převezeme z koupelny rovnou na lůžko v podstatě bez námahy,“ popsala ředitelka domova pro seniory Eva Chaloupecká. V budoucnu podle ní plánují pro klienty zařídit i společenskou místnost ve stylu „retro kuchyně“.

Přestavba vyšla Jihočeský kraj na 74,84 milionů korun s DPH. „Jsem rád, že našim seniorům můžeme nabídnout klidné a důstojné prostředí, kde budou mít vše co potřebují a kde o ně bude dobře postaráno,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jihočeský kraj

Štítky domov pro seniory, Horní Stropnice, Jihočeský kraj, Nemocnice České Budějovice, Lucie Kozlová, ODS, Martin Kuba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.