Jihočeským krajským asistenčním centrem pro uprchlíky (KACPU) prošlo za rok od vypuknutí války na 22.000 Ukrajinců. Z nich podle odhadů zůstalo v regionu 50 až 70 procent.
„Bezpečně víme prakticky jen o těch, kteří využívají pro ubytování naše zařízení. Ale jinak ten pohyb v dnešní době není možné sledovat. Uprchlíci se hodně stěhují a mění místa pobytu,“ informovala Marta Spálenková z jihočeského krajského úřadu.
Krajské asistenční centrum pro uprchlíky fungovalo od začátku loňského března na letišti v Plané u Českých Budějovicích. Provoz skončil v půlce ledna, kdy už nových lidí, kteří utíkají před válečným konfliktem, výrazně ubylo. Teď se uprchlíci hlásí u cizinecké policie v Českých Budějovicích na Pražské třídě. „Mohou tak učinit v pondělí, středu a v pátek. Nyní se za týden ten počet nově příchozích pohybuje v rozmezí 70 až 100,“ uvedla Spálenková.
Dodala, že se nedá přesně odhadnout, kolik uprchlíků se usadilo na jihu Čech, aniž by se zde registrovalo. „Tím pádem ale nezískají dočasnou ochranu, která jim umožňuje vstup na trh práce. Ale zcela určitě takové případy jsou.“
Podle Spálenkové se zde také velká část Ukrajinců rychle adaptovala. Našli si zaměstnání a děti chodí do škol. „Samozřejmě se setkáváme i s těmi, kteří tvrdí, že sem nepřišli dobrovolně, že jsou tady kvůli válce, ale pracovat nebudou,“ zmínila.
Ubytovací zařízení Jihočeského kraje zatím využívá 4500 Ukrajinců. Mají tam stále pobyt zdarma do 1. dubna. Potom se bude režim upravovat podle toho, kdy do republiky přišli. Spálenková uvedla, že velká část Ukrajinců říká, že se po konci války hodlá vrátit do své vlasti. „Ale odhadujeme, že přibližně 30 procent těch, kteří se zde nejlépe adaptují a budou se o sebe umět postarat i bez různých dávek a podpor, se v Česku usadí natrvalo.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.