Počasí dnes17 °C, zítra17 °C
Neděle 24. září 2023  |  Svátek má Jaromír
Bez reklam

Ochranná budova reaktoru prvního temelínského bloku splnila bezpečnostní zkoušku

Ochranná budova kolem reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín absolvovala bezpečnostní zkoušku a splňuje všechna kritéria těsnosti. Kontrolu tento týden dokončili technici, první blok je plánovaně od 7. dubna odstavený. Ochranná budova kolem reaktoru odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá zemětřesení nebo tornádu. Vyplývá to z tiskové zprávy elektrárny.

Téměř čtyři hodiny vháněly speciální kompresory vzduch do ochranné budovy kolem reaktoru. Do budovy přivedly 45 tun vzduchu. Vytvořily přitom přetlak, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. „Zjednodušeně řečeno na každý metr působilo několik osobních automobilů. Přitom, aby byla kontrola úspěšná, nesmí být na ploše o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Zkouška se dělá na každém bloku jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří pokles tlaku. Ochranná budova kolem reaktoru je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužená 132 ocelovými lany, která jsou dlouhá 95 až 190 metrů.

První temelínský výrobní blok je kvůli plánované výměně paliva odstavený od 7. dubna. Technici už vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy, parogenerátory nebo hlavní cirkulační čerpadla. Mají za sebou většinu z téměř 16.000 činností. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí. Odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,4 TWh.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, energie, jaderná, ČEZ, Temelín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ochranná budova reaktoru prvního temelínského bloku splnila bezpečnostní zkoušku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.