Záchranná stanice živočichů v Makově aktuálně pečuje o dva ptačí pacienty, kteří potřebují poměrně specifickou péči. Jedním z nich je samec orla mořského. Ten letos v březnu přišel o křídlo a ačkoli si pomalu zvyká na život v záchranné stanici, potřebuje stálý přísun velkých kusů masa. Druhým zraněným zvířetem je čáp bílý, jemuž železná past na jaře amputovala nohu a nyní pro něj stanice shání protézu.
Letos v březnu přivezli do Záchranné stanice živočichů Makov velmi vzácného pacienta. Dostal se tam totiž dospělý samec orla mořského s komplikovaným poraněním křídla. Přes všechnu snahu veterinářů a navzdory dvěma operacím na specializované klinice v Kralupech nad Vltavou, o něj ale dravec nakonec přišel. Od té doby je stabilním makovským pacientem.
Sobota, 18. března 2023, 20:00
Na začátku tohoto týdne přijala jihočeská Záchranná stanice Makov opravdu neobvyklého pacienta. U Protivína na Písecku se díky kolemjdoucím nálezcům podařilo odchytit zraněného dospělého samce orla mořského. Dravec měl vážně poraněné křídlo, které...
Teď se zdá, že se orel pomalu začíná na nové prostředí adaptovat a na život v záchranné stanici si pomalu zvyká. „Zhruba před měsícem jsme jej zkusili dát do expoziční části stanice, zdá se, že si zvyká i na přítomnost lidí. Nejvíc mu samozřejmě „vadím“ já, dobře si pamatuje, jak jsem ho mockrát kvůli léčení chytal,“ podotýká Libor Šejna ze stanice v Makově. Péče o takového dravce není ale vůbec jednoduchá. Zejména potrava se pro něj podle Šejny shání těžko, orel totiž vyžaduje jen větší ryby a kusy masa. Pokud byste tedy stanici chtěli na péči přispět, můžete tak učinit prostřednictvím tohoto odkazu.
Samec orla mořského s amputovaným křídlem si v Makově teprve zvyká, péče o něj je nákladná
Druhým ptačím pacientem, který se do stanice v Makově dostal před několika měsíci, je čáp bílý. Ten měl tu smůlu, že se chytil do nastražené železné pasti a následkem rozsáhlých zranění přišel o jednu nohu. Jeho stav byl dlouho vážný, nakonec se jej ale podařilo zachránit. S amputuvanou končetinou má ale trable pořád. Problémy by mohla pomoci vyřešit specální 3D protéza vytvořená čápovi na míru.
„Při poslední kontrole byl “pahýl” nohy dobrý, takže začínáme řešit další krok. Chtěli bychom nechat zkusit vyrobit nějaký 3D model amputované nohy. To by mohlo na delší čas pomoci čápovi v chůzi. Je to ale i krok do budoucna pro další podobně postižené ptáky. Pokud víte o nějaké profi firmě ochotné nám ve spolupráci s klinikou pomoci, budeme rádi za sdílení. V dobrém, nehledáme 3D tiskaře, kteří to chtějí jen zkusit, ale profíky, kteří s něčím podobným mají zkušenost a hlavně chuť pomoci,“ vyzývá Libor Šejna na sociálních sítích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.