Počasí dnes0 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 30. listopadu 2023  |  Svátek má Ondřej
Bez reklam

Čokoláda by podle analytiků mohla kvůli nedostatku kakaa ještě zdražit

Ceny čokolády, které se už delší dobu zvyšují, by podle analytiků mohly pokračovat v růstu. Pro jejich další vývoj bude klíčová sklizeň kakaa v Západní Africe. V uplynulém roce se ceny kakaa zvýšily téměř o polovinu kvůli obavám, že nepříznivé počasí a choroby rostlin zasáhnou produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Tyto dvě země se na celosvětových dodávkách kakaa podílejí zhruba dvěma třetinami. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Analytici se obávají, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa. Vysoká inflace v oblasti čokoládových výrobků by tak mohla pokračovat, ačkoli širší inflační tlaky v potravinářském sektoru polevují. Přední výrobci čokolád, například firmy Hershey a Lindt & Sprüngli, už varovali, že možná budou nuceni přikročit k dalšímu zvýšení cen.

„Současná situace vypadá dost hrozivě, pokud nenastane dramatické zlepšení výhledu," uvedl analytik Darren Stetzel ze společnosti StoneX. „Další zvyšování cen by mohlo mít negativní dopad na spotřebu," dodal.

Ceny termínových kontraktů na kakao na komoditní burze v New Yorku se v polovině září vyšplhaly na 12letá maxima. Od té doby sice mírně klesly, jejich další vývoj však bude záviset na výsledku sklizní, které nyní začínají v Ghaně a Pobřeží slonoviny. Zdroje obeznámené se situací v červenci podle agentury Bloomberg uvedly, že Pobřeží slonoviny v hlavní sezoně, která trvá od října do března, očekává pokles produkce kakaa téměř o pětinu.

Analytici ze společnosti Rabobank a Marex předpokládají, že produkce kakaa v nadcházející sezoně klesne v celé západní Africe. Společnost Marex odhaduje, že na světovém trhu bude chybět 279 tisíc tun kakaa, což je výrazně více než v předchozích dvou sezonách.

Napjatá situace na trhu s kakaem se odráží napříč dodavatelským řetězcem. Závody na zpracování kakaových bobů po celém světě snižují tempo výroby produktů využívaných v cukrovinkách, píše Bloomberg. Podle firmy Cargill, která obchoduje se zemědělskými komoditami, začínají vysoké ceny podkopávat poptávku.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky čokoláda, cena, kakao

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Čokoláda by podle analytiků mohla kvůli nedostatku kakaa ještě zdražit  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.