Počet ukrajinských dětí na školách v Jihočeském kraji se za poslední rok nijak výrazně nezměnil. Nejvíce jich je na základních školách, kde evidují zhruba 2000 dětí z rodin, které uprchly před válečným konfliktem.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynou 24. února dva roky. Zatímco během prvního roku do Česka mířila vlna uprchlíků, v posledních měsících se situace zklidnila. Odráží se to i na počtu dětí ve školách. „Aktuálně máme v Českých Budějovicích ve školských zařízení zřizovaných městem 550 ukrajinských dětí. Oproti loňsku se o pokles ani výrazný nárůst nejedná," uvedla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS). Dodala, že údaj se vztahuje na mateřské i základní školy. „Co se adaptace týče, je to různé. Jsou děti, které nemluví česky ani nemají snahu se učit. Pak jsou děti a rodiny, které snahu mají a jejich začlenění do vzdělávacího procesu je o to lehčí," uvedla.
Na jihočeských středních školách evidují 330 studentů z rodin uprchlíků z Ukrajiny. Z toho 179 studuje na maturitních oborech. „Nadále jsou vydána opatření obecné povahy k přijímacímu řízení žáků cizinců na střední školy či opatření obecné povahy k maturitním a závěrečným zkouškám, která upravují některá pravidla konání maturitních a závěrečných zkoušek," uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová. Studenti z řad rodin uprchlíků z Ukrajiny představují nepatrný zlomek celkového počtu. Střední školy na jihu Čech navštěvuje přibližně 29 tisíc žáků.
Podobná situace jako ve školství je i na trhu práce. „Trend se zde v posledních měsících nijak nemění. Největší uplatnění z řad uprchlíků našly ženy, které se uplatnily na nejvíce poptávaných místech. Jedná se většinou o pozice ve výrobních provozech. Ale postupně se prosazují i na odbornějších profesích, což souvisí především s lepší znalostí českého jazyka," řekl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám