Cyklisté se téměř při všech dopravních nehodách zraní, přičemž přes 70 procent lidí usmrcených loni na kole či koloběžce nemělo helmu. Jen v Praze záchranáři v loňském roce vyjížděli k více než 600 úrazům po pádech na kolech nebo koloběžkách. Výrazně přibyly nehody na elektrokoloběžkách, často pod vlivem alkoholu.
Policisté loni řešili 4170 nehod s cyklisty, z toho 2804 nehod zavinili samotní cyklisté. Nehod koloběžek bylo 499, přičemž koloběžkáři zavinili 403 z nich. Cyklistů zahynulo 39. Koloběžkáři zemřeli čtyři, a to všichni vlastním zaviněním. Přes 86 procent dopravních nehod na koloběžkách se týkalo elektrokoloběžek.
Michal Hodboď z ředitelství dopravní policie označil za alarmující vzrůstající počet nehod koloběžek, při nichž se jezdci nacházeli pod vlivem alkoholu - bylo tomu tak v každém třetím případě. S tím souhlasila i mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. „Většinou to je klasický trojboj: alkohol - pád - úraz hlavy nebo zlomeniny," řekla. Použití přileb a dalších ochranných pomůcek je podle ní u elektrokoloběžek často nulové i proto, že jde o sdílený dopravní prostředek. „Následky pádu mohou být i při malé rychlosti velmi vážné," varovala všechny koloběžkáře.
Hodboď se s Poštovou shodli i v tom, že příkladem musí jít zejména rodiče dětem - tedy sami nosit na kolech a koloběžkách helmy, i když je ze zákona mít nemusí. Policisté proto i letos spustí preventivní kampaň Na kole jen s přilbou. Chystají desítky osvětových akcí přímo v terénu. Za cyklisty budou vyjíždět společně s Týmem silniční bezpečnosti i horskou službou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.