Počasí dnes26 °C, zítra31 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Důlní dílo Orty přiláká na jih Čech nové turisty, otevřít se má již za čtyři roky

Mimořádný zážitek z návštěvy ojedinělé přírodní a technické památky chce do budoucna připravit zájemcům Jihočeský kraj. Ve čtvrtek 2. května proto krajští radní schválili vyhlášení veřejné soutěže o nejlepší architektonický návrh nové provozní budovy, která bude součástí důlního díla Orty.

Nová návštěvnická budova bude nabízet nejen nezbytné zázemí, ale stane se dalším symbolem příběhu obnovy tohoto unikátu, který by mohl první obdivovatele přivítat už za čtyři roky.

„Důl, ve kterém byl původně těžen kaolin pro potřeby společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH má obrovský turistický potenciál. Zaslouží si záchranu a obdiv tisícovek návštěvníků, které sem chceme nalákat. A to bez kvalitního zázemí nejde,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu František Talíř.

Důl u Budějovic skrývá chodby dlouhé šest kilometrů. Kraj je chce zpřístupnit

Jihočeský kraj plánuje zpřístupnění přírodní památku Orty. Místo vzniklo v druhé polovině 19. století a dnes důl tvoří chodby dlouhé zhruba šest kilometrů. Ty by měly být v budoucnu osvětlné a mimo jiné přístupné vozíčkářům.

Doplnil také, že součástí architektonické soutěže je nejen podoba provozní budovy, ale také parkoviště pro návštěvníky a důstojné zahradní úpravy celého areálu včetně napojení na cyklostezky a turistické trasy. „Skutečnost, že bude celý areál kompletně bezbariérový, považujeme v současné době za naprostou samozřejmost,“ zdůraznil náměstek.

Své návrhy mohou zájemci zasílat až do začátku srpna. Potvrdil to náměstek pro oblast veřejných zakázek Pavel Klíma, podle něhož už je znám i termín zprovoznění. 

„Odborná komise vybere vítězný návrh v polovině září a do konce tohoto roku bude s vítězem podepsaná smlouva. Po nezbytných projektových přípravách by se v roce 2026 mohlo zažít stavět. Pokud vše dobře dopadne, budou se moci první návštěvníci do Ortů podívat už v roce 2028,“ uvedl Klíma.

Důl jej známý z pohádky Čertova nevěsta

Náměstek také odhaduje že nová provozní budova včetně všech souvisejících úprav bude stát okolo padesáti milionů korun bez DPH. „Těšte se na vyhledávaný turistický cíl plný křivolakých chodeb s tajuplnou atmosférou, kterou režisér Zdeněk Troška využil při natáčení pohádky Čertova nevěsta,“ dodal s úsměvem náměstek Klíma.

Orty jsou bývalý kaolínový důl a přírodní památka v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Právě s těmito obcemi, Správou jeskyní České republiky a Regionální rozvojovou agenturou jižních Čech již v minulosti podepsal Jihočeský kraj memorandum, ve kterém stvrdil společný zájem připravit a zpřístupnit Orty jako turistický a vzdělávací areál. 

Důl je dlouhý šest kilometrů a tvoří ho chodby široké zhruba jeden a půl metru a vysoké v průměru pět metrů. Investorem projektu bude Jihočeský kraj, kterému zapojené obce bezplatně zapůjčí pozemky. Správa jeskyní České republiky bude mít na starosti odbornou pomoc při přípravě projektu a po dokončení převezme od Jihočeského kraje provoz. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jihočeský kraj

Štítky Orty, důlní dílo, architektonická soutěž, Jihočeský kraj, turismus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Důlní dílo Orty přiláká na jih Čech nové turisty, otevřít se má již za čtyři roky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.