Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 13. června 2024  |  Svátek má Antonín
Bez reklam

Na Českobudějovicku se v pondělí objevil větrný vír, asi šlo o takzvané gustnado

Na Českobudějovicku se v souvislosti s bouřemi v pondělí odpoledne objevil větrný vír. Zřejmě se jednalo o takzvané gustnado, ale meteorologové nevylučují, že šlo o tornádo. Termínem gustnado se označuje krátkodobý větrný vír, jenž vzhledem připomíná tornádo. Jev se vyskytl v oblasti Hůr.

„Větrný vír se zřejmě dotkl země, což je charakteristické pro tornádo. Ale zatím k tomu ještě další okolnosti zjišťujeme a klasifikace není jasná," uvedla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Gustnado na rozdíl od tornáda nepůsobí významné škody a jeho síla je menší, než se na první pohled zdá. „Většinou trvá jen pár vteřin, maximálně minut," řekla Houbová.

Dodala, že gustnado vzniká mimo bouřkový oblak. Navíc bývá relativně daleko od bouřky. „Není to jev úplně ojedinělý. V poslední době se těmito úkazy setkáváme častěji, protože díky mobilům je lidé dokáží zaznamenat a dále je šíří po síti," řekla.

Včerejší bouřky komplikovaly v Českých Budějovicích dopravu. Hasiči zasahovali kvůli vodě na silnicích na několika místech. „Obvyklým místem, kde se hromadí voda a průjezd je velmi nebezpečný, je Nádražní ulice pod viaduktem. Projíždějte s opatrností. Aktuálně řešíme 10 událostí v ulicích Pražská, Nemanická, U pražské silnice. Čerpáme vodu ze sklepů,“ uvedli včera hasiči na sociální síti X (dříve Twitter).

Dopravu na silnicích pod viadukty v ulicích Generála Píky a Pražská třída musela řídit policie, místa byla neprůjezdná. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Veronika Mrázová

Štítky čhmú, počasí, předpověď, meteorologové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Českobudějovicku se v pondělí objevil větrný vír, asi šlo o takzvané gustnado  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.