Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 30. května 2024, 12:00
Regionální muzeum v Českém Krumlově připravilo jedinečnou výstavu nazvanou Krajina pod palbou – Vojenský újezd Boletice v proměnách času, která představuje málo známou historii této oblasti. Návštěvníci uvidí nedávno nalezené relikty zákopů, přečtou si z deníku vojáka ze září 1938 nebo si prohlédnou různé typy uniforem Československé lidové armády a Armády České republiky od 50. let do současnosti. Výstava je otevřena až do konce září.
Muzeum na výstavě spolupracovalo přímo s vojenským újezdem Boletice, který je od 80. let minulého století veřejnosti uzavřen. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost do této oblasti nahlédnout a zároveň se seznámit i s méně známou a velmi bohatou místní historií.
Na fotkách i ve filmech uvidí cvičení současné Armády České republiky i zahraničních jednotek na střelnicích a cvičištích v újezdu. Dobové snímky pak připomenou podobu některých vojenských zařízení už od 50. let.
Historii oblasti před převedením pod vojenskou správu ukazuje výstava Regionálního muzea v Českém Krumlově od nejstaršího osídlení. Hlavním tématem jsou vojenské dějiny spojené s územím současného vojenského újezdu od roku 1938. Představí dochované objekty lehkého opevnění a nedávno objevené relikty soustavy zákopů a okopů, doplněné o vzpomínky z deníku vojáka, který zde v řadách československé armády v září 1938 sloužil a bojoval. Během 2. světové války zde byli umístěni váleční zajatci a v roce 1945 oblastí vedla ústupová trasa německých vojsk i českobudějovického gestapa.
O dva roky později na okraji tehdejšího vojenského výcvikového tábora Boletice dokonce přistihli skupinu banderovců, se kterou bojovali příslušníci SNB.
Velkým tématem je historie a současnost výcvikových zařízení, návštěvníci uvidí všechna cvičiště a střelnice. Dozví se také, jak se od svého vzniku rozvíjela a jak jsou využívána dnes.
Zajímavostí je popis práce jednotek Explosive Ordnance Disposal 15. ženijního pluku, které pracují v okolí vojenského újezdu od roku 2016 a zabývají se likvidací výbušné munice. Návštěvníci se dozví nejen to, jak tyto jednotky pracují, ale také co bylo jejich činností objeveno. Díky nim se podařilo významně doplnit bílá místa v historii oblasti v letech 1938 až 1945.
Na výstavě jsou k vidění nejen archeologické nálezy ze starších období, ale také předměty nalezené při pyrotechnickém průzkumu, které neměly výbušný charakter. Vystaveny jsou i uniformy Československé lidové armády a Armády České republiky od 50. let do současnosti. Doplnili je i zbraněmi od pistole až po těžký kulomet.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.