Jihočeští houbaři se radují, po vydatných deštích jsou místní lesy a louky plné hřibů, bedel i pýchavek. Houbaři proto vzali lesy útokem a chlubí se bohatými úlovky. Nejúrodnější lesy jsou nyní na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Táborsku. Naopak nejhorší podmínky pro růst hub jsou na Prachaticku a Českokrumlovsku.
„V lese jsem se zastavil jen cestou z práce. Přestože už bylo pološero, přivezl jsem domů stovku hřibů,“ radoval se Oldřich Šlapák, který houby sbíral na Písecku.
Uvedl také, že jeho známí z Blatenska si několik dní před ním přinesli domů dokonce 250 hřibů. „Tolik hřibů jsem v životě neviděl. Všichni teď sedí doma, krájí plátky na sušení a vaří houbové omáčky a smaženice,“ uvedl.
Na současný výskyt hub upozornil i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal aktualizovanou mapu s jejich možným zvýšeným výskytem. Jižní Čechy z ní vycházejí jako jedna z nejúrodnějších oblastí. Výskyt hub je nejhustší na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Táborsku. Situace ale není vůbec špatná ani na Písecku a Strakonicku. Oblastmi s nízkým výskytem hub jsou pak Českokrumlovsko a Prachaticko.
Chystáte se na houby? I když je samozřejmě každý les individuální (a nabízí tedy houbám různé podmínky - více či méně vhodné), aktuálně je na mnoha místech ČR pravděpodobnost růstu hub střední až vysoká.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) October 4, 2024
Mapa ukazuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub a naleznete ji zde:… pic.twitter.com/HgcgrY0Ndn
„Jen jsem se šla projít po lese a hned jsem si domů přinesla šest krásných hříbků. Žádný z nich nebyl ani červivý. Všude kolem rostly také obrovské bedly, ty jsem ale nesbírala,“ popsala Monika Uhrová.
Základem výpočtu pro vznik „houbové mapy“ je dle ČHMÚ informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní. ČHMÚ zpracovává také informace od odborníků z České mykologické společnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Lidi jsou blázni. Hamty hamty. Polovinu z toho stejně nedokážou zpracovat a vyhodí to.
V jedné z Hrabalových knih jsem četl, že když jeho maminka viděla palouk plný hřibů začala plakat a řekla: „Rostou hřiby bude válka!“ Doufám, že se tato pověra nepotvrdí.