Město Písek se chce pustit do kompletní rekonstrukce historického objektu městské vodní elektrárny, která objekt otevře veřejnosti a dá mu nové využití. Město si nyní nechá zpracovat projektovou dokumentaci, na jejímž základě se rozhodne, zda bude v projektu pokračovat. Rozhodující bude nutná výše investice.
Do konce minulého roku fungovala v budově staré městské elektrárny soukromá muzejní expozice. Nájemci však loni skončila smlouva, kterou již město neprodloužilo. Budova je proto nyní prázdná a bez využití. O prostory však projevilo zájem Prácheňské muzeum, které by v nich chtělo vybudovat novou expozici. Před její instalací však objekt potřebuje kompletní rekonstrukci.
„Městská vodní elektrárna je unikátní technickou památkou, která má velký potenciál stát se dalším významným ‚tahákem‘, jako je třeba Sladovna nebo knihovna. Byla by velká škoda nechat ji v současném, ne příliš dobrém stavu,“ řekl starosta Michal Čapek (ANO).
Na svém listopadovém zasedání tak písečtí zastupitelé schválili záměr revitalizace objektu podle studie zpracované píseckým architektem Janem Boučkem a uložili odboru správy majetku, aby zajistil kompletní projektovou dokumentaci. Také si vyhradili právo schválit provedení opravy teprve poté, co bude známa celková výše investice. Pokud půjde vše podle plánu, zahájí město příští rok opravu technického vybavení, aby elektrárna opět mohla začít s výrobou elektřiny. Samotnou rekonstrukci objektu a přilehlého ostrova plánuje město na další etapy.
„Je třeba, abychom měli projekt. Díky tomu budeme připraveni na jednání s Jihočeským krajem, zřizovatelem muzea, a také budeme moci žádat o dotace z programů, které by byly na projekty toho typu vyhlášeny,“ vysvětlil starosta.
Studii revitalizace městské vodní elektrárny zastupitelům představil její autor, architekt Jan Bouček. „Základní motto, které jsme si stanovili, je: Elektrárna od vody až na půdu. To znamená zpřístupnit ji celou a zabývat se jí jako celkem, nikoli po částech, tedy všemi čtyřmi budovami, přístavbami i ostrovem,“ uvedl Boček s tím, že sama elektrárna je exponátem. Jeho vizí je tak vrátit elektrárnu do její nejideálnější podoby, kterou měla na začátku 20. století.
Expozice by dle něj měla využít všechny budovy, v objektu by ale neměly chybět ani univerzální sály nebo edukační centrum. Navrhl proto expozici, která pracuje se čtyřmi hlavními exponáty. „Je to samotná turbinárna s Francisovými turbínami, strojovna s velkým kolem, řemenicí a rozvodnou, v recepci by měl být umístěn stroj, takzvaný Velký Adam, a v objektu plynárny parní generátory,“ popsal Bouček s tím, že úpravou by prošel i přilehlý ostrov, který by podle něj měl být v určitém režimu zdarma přístupný veřejnosti.
Elektrárna města Písku je nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Vznikla přestavbou původního Podskalského mlýna poté, co František Křižík v Písku úspěšně demonstroval osvětlení centra města obloukovými lampami 23. června 1887. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Zpočátku elektrárnu poháněla vodní kola na spodní vodu. Od roku 1901 v ní pracují dvě Francisovy turbíny. Elektrárna včetně strojního vybavení je od roku 1991 kulturní památkou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.