Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Čtvrtek 26. prosince 2024  |  Svátek má Štěpán / 2.svátek vánoční
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Peníze na oběd utratil za mušle

PR článek

Českobudějovický podnikatel Tomáš Aubrecht v dubnu otevřel u výstaviště unikátní obchod, do kterého zákazníci chodí nejen nakoupit vína a delikatesy, ale také prohlédnout si vitríny s několika stovkami minerálů, zkamenělého dřeva, mušlí a korálů převážně z tropů, tropických moří a oceánů. Většina exemplářů je k zakoupení, od cenově dostupných mušlí až po vzácné minerály za desítky tisíc.

V prosinci jste se vrátil ze Seychel. Pouze tam rostou endemitní kokosy „coco de mer“, jejichž semena jsou největší na světě. Podařilo se vám přivézt do Čech další vzácný plod?
Tentokrát jsme se na seychelský ostrov Praslin, kde coco de mer rostou, s rodinou nedostali, ale vynahradil nám to jiný zážitek, kdy jsme pozorovali na pláži mořské želvy klást vajíčka. Každopádně kokos „coco de mer“ je v naší prodejně stále k vidění a zakoupení. I když čerstvý plod váží kolem dvaceti kilogramů, prodávané kusy jsou mnohem lehčí, protože jsou zbavené dužiny a mléka. Je to poměrně vzácnost, protože je přísně chráněný, každý prodaný plod je evidován a má svoje číslo. Na Seychelách se hodně dbá na ochranu přírody. Tomu odpovídá i cena, ten náš pořídíte přibližně za dvanáct tisíc korun, za podobnou cenu byste jej nakoupil i na Seychelách.


Semena kokosu „coco de mer“ jsou největší na světě.

Popravdě neznám žádný jiný český kamenný obchod, který by propojoval prodej delikates s prodejem minerálů, mušlí a plodů z celého světa. Jak vás tohle netradiční spojení napadlo?
Mám rád kvalitní a dokonalé věci, ať je to jídlo, dobré víno nebo krásná mušle. S rodinou rádi cestujeme a poznáváme, to je asi základní hnací motor, který nás k této aktivitě přivedl. Se syny, kteří se mušlemi a minerály zabývají více do hloubky než já, jsme vždycky byli fascinovaní tím, co dokáže příroda vytvořit, ať je to barevnost nebo široká škála tvarů. A tuhle naši radost chceme předávat dál, zprostředkovat ji lidem, kteří by se k těmto věcem za normálních okolností neměli šanci dostat.  

Máte za sebou půl roku od otevření obchodu. Je o mušle a minerály zájem?
Lidé k nám stále nejvíce chodí nakupovat víno, na tom se asi nic nezmění. (směje se) Aby někdo ve velkém nakupoval mušle nebo minerály, musí být stejný nadšenec jako my. Například jsme tu měli pána, který původně šel na oběd do sousední asijské restaurace a zastavil se u nás ze zvědavosti. Dopadlo to tak, že veškerou hotovost utratil u nás a na oběd už mu nezbylo. Druhý den se vrátil znovu a takhle se to opakovalo celý týden, postupně nakoupil za několik desítek tisíc. To jsou ale pochopitelně výjimky.

Je mezi zákazníky větší zájem o mušle nebo minerály?
Minerály jsou obecně vždy dražší než mušle. Mušle stojí řádově kolem stovek korun, nejdražší může stát kolem sedmi tisíc. Takže si je může dovolit koupit téměř každý, třeba jen pro radost. U minerálů je cena řádově vyšší, může jít i o desítky tisíc. Na druhou stranu, Češi jsou sběratelé kamenů, je to u nás dáno historickou tradicí. Proto nabízíme i cenově dostupné minerály za několik stovek korun, aby si přišli na své všichni zákazníci - řada z nich jsou začínající sběratelé, často děti.  

Velkou část minerálů můžete použít investičně, protože jich ve světě ubývá.

Když už jste zmínil byznys, mohou být minerály a mušle dobrou investicí?
Určitě. Velkou část minerálů můžete použít investičně, protože jich ve světě ubývá. Existují lokality, které jsou již těžko dostupné nebo vytěžené. Cena pak roste skokově, někdy dokonce víc než u zlata. Například kameny z Turecka jdou prudce nahoru, protože Turecko zakazuje jejich vývoz. Stejně tak minerály z Afghánistánu, protože je to válkami zmítaná země. I zkušení mineralogové, kteří se této práci věnují desítky let, říkají, že je čím dál těžší dostat se k hezkým kamenům. To samé platí pro mušle, jejichž dovoz je stále komplikovanější a řada zemí jej omezuje. My máme na prodejně mušle, které jsou dnes v řadě zemí chráněné. Zmíním například nautily neboli loděnky, což je hlavonožec, který se potápí až do hloubky 800 metrů. Koupili jsme ji ještě v době, kdy nebyl chráněný CITES, dnes už ji těžko seženete.

Jaké zajímavé a vzácné minerály máte v prodejní sbírce?
V nabídce máme například vzácné akvamaríny z Pákistánu, ale ty už stojí kolem padesáti tisíc. Dále cavansity z Indie - krásné modré kameny, jejichž cena také neustále stoupá, vzácné krystaly krokoitu z Austrálie a mnoho druhů fluoritů z Namibie a Číny. Prodáváme také zkameněliny, zkamenělá dřeva, amonity z Madagaskaru, mnoho druhů ametystu, například růžový kaktusový ametyst z jižní Afriky nebo krásně fialový ametyst z Uruguaye, ty jsou u lidí hodně oblíbené, protože jsou vizuálně atraktivní a nestojí tolik peněz. Minerály i mušle nakupujeme po krabicích, to znamená, že zákazník může vybírat z většího počtu kusů.

A kdyby chtěl někdo koupit finančně dostupnější zboží, třeba drobný dárek na Vánoce?
Kromě zmíněných mušlí jsou finančně dostupné potravinářské výrobky. Čerstvě zastupujeme slovenského výrobce špičkových čokoládových výrobků Lyra Chocolate. Pak jsou tu samozřejmě vína, především francouzská a italská. Jako jediní v Budějovicích disponujeme chlazenou vinotékou, takže vína jsou skutečně v dobré kondici. Prodáváme také francouzské paštiky, džemy, řecké olivy, myslím, že si vybere opravdu každý.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Tomáš Aubrecht, vino, delikatesy, minerály, zkamenělé dřevo, mušle, korál, obchod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Peníze na oběd utratil za mušle  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.