Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Česku, se v sobotu po třech měsících otevře veřejnosti. Turisté se po 15 měsících rozhlédnou z nové dřevěné plošiny, kterou tam dala postavit obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Investice byla 2,5 milionu korun, část financí pokryli dárci z Čech, Rakouska i Německa, informoval starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.
„Všem těmto lidem za finanční podporu moc děkujeme. Podařilo se nám přes veškerá úskalí odstranit z budovy Vítkova Hrádku část staré konstrukce. Překonali jsme také problémy s digitalizací stavebního řízení a povedlo se nám získat stavební povolení na novou plošinu. A v neposlední řadě se na úspěchu podílí firma Nema, která vyhlídkovou plošinu v rekordním čase vyrobila, a firma Střechy Vávra, pověřená její montáží,“ řekl starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.
Vyhlídková plošina je jednou z hlavních atrakcí objektu. Turisté z ní mohou pozorovat lipenskou přehradu a za dobré viditelnosti spatřit i rakouské Alpy. V lednu přibudou na vrcholu plošiny dva nové dalekohledy.
Vítkův hrádek bude provozovat firma Spása, s.r.o., kterou vybrali zastupitelé Přední Výtoně a která na hradě už působila. V letošní letní sezoně podle příkazní smlouvy zajišťovala kulturní program pro turisty. Kastelánem se stal Jakub Suchánek z firmy Spása.
Lidé budou moci navštívit Vítkův hrádek od této soboty do pondělí, na Štědrý den bude zavřeno, pak otevřou 25. prosince až do 5. ledna. V lednu bude otevřený jen o víkendech, v únoru od úterý do neděle.
Na letní sezonu 2025 připravili program s mottem Středověk na dotek. „Návštěvníci si užijí například fotokoutek, lukostřelnici, praky, trebuchet, šerm měkčenými, dřevěnými i železnými zbraněmi. Chystáme i poučnou expozici útrpného práva, kovárnu, ferratu, vícejazyčného audioprůvodce a zážitkovou pedagogiku,“ uvedl kastelán Suchánek.
Vedení obce Přední Výtoň začne připravovat projektovou dokumentaci pro stavby plánované na hradě v roce 2026. Jde o vybudování návštěvnického centra, palisády určené k dobývání, pohádkový koutek a dřevěný hrad pro děti nebo turniketový vstup, který by po zaplacení umožňoval přístup kdykoliv.
Původně gotická zřícenina hradu je ve výšce 1053 metrů nad mořem. Vítkův hrádek založil v polovině 13. století Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců. Hrad leží na jižním šumavském hřebeni nad osadou Svatý Tomáš. Vítkův hrádek bývá také nazýván Vítkův kámen podle vrchu, na němž stojí. Byl to strážní hrad na solné stezce. A protože stojí u rakouských hranic, po roce 1948 tam působila vojenská posádka. V 90. letech minulého století začal hrad obnovovat Spolek pro obnovu Vítkova hrádku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.