Darujte příští týden půl hodiny sčítání motýlů. Pomůžete přírodě i vědcům

Autoři | Foto Pinterest

Motýli mizí z krajiny – a spolu s nimi květnaté louky, ptáci a další život. Přitom stačí půl hodiny pozorování, které může přírodě i vědcům výrazně pomoci. Přidejte se proto od 26. května do 1. června k celostátní akci Motýlí půlhodinka. Sčítat motýly můžete na zahradě, při procházce i na výletě.

Motýlí půlhodinka je jedním ze způsobů, jak pomoci přírodě. Stačí si vybrat místo, kde budete půl hodiny sledovat, jaké motýly potkáte. Počet i druhy zaznamenáte do formuláře, který pošlete přes web Motýlí půlhodinky. Ke sčítání nepotřebujete žádné speciální vybavení ani odborné znalosti, ale jen trochu času a chuť vnímat okolí.

Motýli jsou totiž krásní a velmi citliví ukazatelé stavu prostředí. Tam, kde se jim daří, je obvykle krajina plná života. Jenže dnes je často problém potkat i jen jednoho ze zhruba 160 druhů denních motýlů, které u nás žijí.

Některé druhy se kvůli změně klimatu přesouvají ze Středomoří k nám, jiné naopak ustupují do vyšších nadmořských výšek. Všichni motýli ale narážejí na bariéry, jako jsou sterilní trávníky, lány řepky nebo rozsáhlá zástavba. Pomoci jim může každý – třeba tím, že zjistí, kde vůbec ještě žijí.

„Abychom mohli motýly i přírodu dobře chránit, potřebujeme co nejpřesněji znát, jak na tom její obyvatelé jsou. Nejen vzácní, ale i běžní motýli mizí spolu s kvetoucími loukami, pastvinami a světlými lesy. Zapojení veřejnosti proto velmi vítáme,“ komentuje sčítání motýlů Zdeněk Fric z Entomologického ústavu Akademie věd.

Jak na sčítání?

Sčítání probíhá od 26. května do 1. června, ideálně mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Nejlepší je slunečné počasí s teplotami nad dvacet stupňů. Pozorovat můžete kdekoliv – na zahradě, v parku, u školy nebo na výletě. Záznam se dělá vždy z jednoho konkrétního místa během půl hodiny.

Na webu Motýlí půlhodinky najdete formulář ke stažení i přehled nejběžnějších druhů. Při určování využijte třeba online atlas motýlů nebo aplikaci iNaturalist. Záznam je cenný, i když žádného motýla neuvidíte – i to je pro vědce důležitá informace.


Otakárek fenyklový je jedním z největších a nejkrásnějších denních motýlů v Česku.

Motýli se mohou na místo, kde pozorujete, opakovaně vracet. Zkuste si proto dát pozor, abyste nějakého nespočítali dvakrát. Na paměti také mějte, že se sčítají jen denní motýli, ne noční můry. Když si s nějakým druhem nebudete vědět rady, je nejlepší ho neurčovat, anebo ho vyfotit a poradit se.

Letos se Motýlí půlhodinka uskuteční rovnou dvakrát. Jarní kolo proběhne od 26. května do 1. června, letní pak od 14. do 20. července. Po loňském úspěchu, kdy se do prvního ročníku zapojilo přes šest set účastníků a nasbírali téměř pět tisíc záznamů, chtějí pořadatelé síť pozorování ještě rozšířit.

Vyjděte si za motýly v Budějcích

Pro zájemce z jihu Čech je připravena komentovaná vycházka s entomologem Zdeňkem Faltýnkem Fricem z Biologického centra Akademie věd ČR. Uskuteční se v sobotu 31. května od deseti do třinácti hodin u Vrbenských rybníků v Budějcích. Dozvíte se, jaké motýly tu můžete potkat, proč ubývají, a co může pro jejich návrat udělat každý z nás.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky motýl, sčítání, příroda, ochrana, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.