Na Šumavě čistí Schwarzenberský kanál. Turisté musí počítat s omezením

Autoři | Foto NP Šumava

Šumavský národní park čistí zhruba po dvou desítkách let koryto Schwarzenberského kanálu u Stožce na Prachaticku. Práce omezily pohyb na turistické trase podél kanálu. Úprava koryta se týká přibližně dvou kilometrů od Rosenauerova pomníku po Stocký potok. Kanál je národní kulturní památkou.

„Turistická trasa není úplně uzavřená, ale pohybuje se na ní technika. S opatrností se tam projít dá," uvedla Jana Slonková z šumavského národního parku. „Plavební kanál se nečistil přibližně 20 let. Postupně jej zanášejí naplaveniny, různé popadané větve nebo i stromy," dodala.

Schwarzenberský plavební kanál začal vznikat podle návrhu Josefa Rosenauera v roce 1789. V šumavských pralesích ho stavělo 1200 mužů. Byl dlouhý téměř 52 kilometrů. Dopravoval palivové dřevo ze Šumavy k rakouské řece Grosse Mühl a po ní k Dunaji. Tam dělníci dřevo přeložili na lodě či vory, aby se dostalo do Vídně. Naposled se unikátní stavba používala pro přepravu dřeva v roce 1961. Nyní je kanál technickou památkou a Národní kulturní památkou České republiky.

Čištění začalo v červenci a potrvá do konce září. Naváže na něj obnova stavidla, plavebního tunele a propustků. Projekt potrvá do podzimu příštího roku a bude stát 28 milionů. „Z toho 11 milionů korun je dotace z integrovaného regionálního operačního programu EU a další milion korun je pak příspěvek do státu," uvedla Slonková.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, stavby, turistika, Šumava, evropské fondy

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.