Mimo davy a známé stezky. Turistická aplikace připravuje nové trasy u Vyššího Brodu

Autoři | Foto Pavel Pechoušek

Přeplněným turistickým místům na Šumavě chtějí tvůrci aplikace EPU ulevit novými výletními trasami. V okolí Vyššího Brodu teď přímo v terénu připravují desítky nových tipů na výlety, které mají návštěvníky nasměrovat i do klidnějších částí regionu, a zároveň je učit ohleduplnějšímu pohybu v přírodě.

Šumava každoročně láká tisíce turistů, s rostoucím zájmem ale přichází i problém přetížených lokalit. Tvůrci turistické aplikace EPU proto rozšiřují síť alternativních tras, které mají návštěvníky přirozeně rozprostřít i mimo nejznámější místa. Nově se zaměřují na okolí Vyššího Brodu, kde v těchto dnech připravují další výletní okruhy přímo v terénu.

Součástí tras nejsou jen navigační body, ale také informace o přírodě, historii či zajímavostech v okolí. Aplikace tak návštěvníkům přibližuje místní faunu, flóru i pravidla pohybu v chráněných územích.

„V předhůří tohoto národního parku systematicky rozvíjíme koncept alternativních tras, které pomáhají rozkládat návštěvnost a ulevovat přetíženým lokalitám. Chceme lidem ukázat, že i mimo nejznámější turistická místa existují nádherné a autentické kouty Šumavy,“ popsal vedoucí projektu Marek Mejstřík.

Právě předhůří Šumavy je pro projekt klíčovou oblastí. Už nyní aplikace nabízí na Šumavě a v jejím okolí několik desítek výletů, například Včelí stezkou u Krušlova, Krajinou kolem Dobrše, Na Sedlo za výhledy nebo trasu k rozhledně a vodnímu mlýnu v Hoslovicích.

Ve Vyšším Brodě nově vznikají výlety například ke kapli Maria Rast am Stein, na Kraví horu nebo k nejjižnějšímu bodu České republiky.

„Pro Vyšší Brod je tento projekt důležitý především proto, že pomáhá návštěvníky přirozeně rozprostřít i do méně známých částí našeho regionu. Díky tomu mohou turisté objevovat autentická místa, která mají obrovské kouzlo, ale zároveň nejsou přetížená masovým turismem,“ uvedl vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu ve Vyšším Brodě Michal Rolčík s tím, že aplikace pomáhá také vzdělávat.

Aplikace EPU dnes zahrnuje více než 540 výletních tras po celé republice. Součástí jsou také vzdělávací prvky, kvízy nebo upozornění na pravidla pohybu v chráněných oblastech. Tvůrci projektu přitom plánují další rozšiřování. „Po dohodě s místními partnery připravujeme desítky dalších tras. Nejde jen o turistiku, ale i o ochranu přírody a podporu menších regionů, kam se turisté běžně nedostanou,“ doplnil Mejstřík.

Pozitivně hodnotí projekt také agentura CzechTourism, podle níž může aplikace oslovit i zahraniční návštěvníky a přispět k šetrnějšímu cestování. Projekt vznikl ve spolupráci s odborníky z národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a jeho cílem je odlehčit přetíženým lokalitám.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky aplikace, příroda, šumava, epu, trasy, turistika

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.