Pondělí, 13. července 2026, 20:01
Končí období sečení luk, a spolu s ním i několik týdnů intenzivní práce dobrovolníků, myslivců a zemědělců, kteří vyráželi do terénu zachraňovat mláďata ukrytá ve vysoké trávě. Po celé republice letos fungovalo přibližně 90 skupin využívajících drony s termovizí i klasické procházení porostů. Zachránili tak tisíce zvířat.
Každé jaro a začátkem léta přivádějí srny na svět mláďata, která ukrývají ve vysoké trávě. Ve stejném období ale zemědělci začínají se sečením luk na seno. Srnčata při nebezpečí neutíkají, ale přikrčí se k zemi, a pro řidiče sekaček jsou tak prakticky neviditelná. Právě proto každoročně vyrážejí do terénu dobrovolníci, kteří porosty před sečením kontrolují a mláďata srnek i další zvěře přenášejí nebo vyhánějí do bezpečí.
Jihočeská terénní skupina, která působí především na Českobudějovicku a Českokrumlovsku s přesahem do okresů Jindřichův Hradec, Tábor a Prachatice, za necelé dva měsíce zkontrolovala téměř 11 tisíc hektarů luk.
„Náš první dron vzlétl 18. května a poslední přistál 9. července. Na loukách se vystřídalo celkem 30 pilotů v rámci necelých 400 letů,“ sdělila Pavla Benettová, předsedkyně spolku STOP sečení srnčat.
Ne všechny skupiny mají k dispozici moderní techniku. Na mnoha místech proto dobrovolníci spoléhají na spolupráci s myslivci, psy a pečlivé procházení luk. Lokální dobrovolnické týmy sdružuje iniciativa STOP sečení srnčat, na jejímž webu mohou lidé najít skupiny působící v jednotlivých regionech.
Za záchrannými akcemi nestojí jen piloti dronů, ale také lidé, kteří koordinují desítky výjezdů denně. Už druhým rokem proto v jižních Čechách funguje takzvaný srnčí dispečink.
„Na telefonu se zhruba po třech dnech střídáme spolu s dalšími děvčaty a přijímáme telefonáty od myslivců a zemědělců. Dispečink je velice časové náročná pomoc, někteří zoufalci volají o pomoc dronu i v jedenáct hodin večer, když už ale zpravidla není možné sehnat pilota – všichni spí, aby byli připraveni na další ráno v terénu,“ popsala Lenka Dušková.
Podle spolku nemají argumenty o přemnožené zvěři v případě preventivních akcí opodstatnění. Připomíná, že ponechat mláďata napospas sečení je v rozporu nejen se Zákonem o myslivosti, ale také se Zákonem na ochranu zvířat proti týrání.
Na začátku července se proto zástupci iniciativy setkali s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (SPD). Výsledkem byl příslib uspořádání dalšího kulatého stolu, kterého by se kromě ministerstva, Agrární komory a Českomoravské myslivecké jednoty měli zúčastnit také myslivci, dobrovolnické skupiny a další lidé zapojení do preventivních akcí.
„Od budoucího kulatého si iniciativa STOP sečení srnčat slibujeme usnadnění akcí z hlediska legislativy, další podpory zemědělců, a především mysliveckých spolků při pořízení potřebné techniky na pomoc – dronů s termovizí,“ doplnila Pavla Benettová.
Pondělí, 8. června 2026, 16:56
V zeleni po celých Budějcích pobíhají malí zajíčci, březí srny, a v lese na Máji narazíte i na bachyni s mláďaty. Policie proto prosí pejskaře, aby své psy v lesoparku Stromovka dočasně vodili na vodítku. Spolek Stop sečení srnčat navíc pravidelně...
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?