O změně času a jejím vlivu na zdraví nemocných či starších lidí jsem v uplynulých letech psal již mnohokrát. Ostatně je to takový každoroční evergreen mnoha médií... Až včera jsem si ale uvědomil, že jsem se nikdy na problematiku nepodíval z opačného konce - z pohledu maminek a jejich batolat. A že je to poměrně zajímavé. Ostatně jak vysvětlit mrňousům, že se ručička hodin posunula o hodinu zpátky?
„Nevím, jak se k tomu postavit, protože názory se různí. Osobně jedu podle nového času. Večer jde tedy Bobeš spát o hodinu déle, s čímž souvisí i to, že o hodinu déle večeří, koupá se a tak dále. Znám ale maminky, které na změnu času neberou ohledy a postupují podle dosavadního harmonogramu,“ řekla mi včera jedna z maminek.
Ona je to opravdu otázka. Snažit se děti „navyknout“ na časový posun, nebo se tvářit, že k němu nedošlo? Což o to, věřím, že řada mrňousů je ráda, že může dovádět o hodinu déle, ale řekněte jim, že by také měli vstávat o hodinu později...
Jaké je východisko? Dle různých odborníků rituály časově posouvat postupně a pomalu. Asi není úplně vhodné ze dne na den dávat dítě spát v jednu odpoledne (z hlediska starého času), když bylo půl roku zvyklé ulehat v pravé poledne.
Ona se samozřejmě nabízí otázka, zda by nebylo nejjednodušší změny času úplně zrušit. Možná by se mnoha lidem ulevilo. Faktem je, že koho znám, na změnu času nadává... A co vy? Co by vám vyhovovalo více?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.