Od začátku dubna letošního roku probíhají na Zdravotnickém operačním středisku ZZS Jihočeského kraje a Operačním a informačním středisku HZS Jihočeského kraje výměnné stáže dispečerů zdravotnické záchranné služby a operačních důstojníků a techniků hasičského záchranného sboru.
V současné době využívá každá základní složka integrovaného záchranného systému vlastní aplikační vybavení určené pro podporu příjmu tísňového volání a operačního řízení sil a prostředků.
V případě požadavku na společný zásah více než jedné základní složky IZS u mimořádné události je tento zásah řízen operačním střediskem jednotlivých složek a požadavek na společný zásah je od jedné k další základní složce IZS předáván formou datové věty z Telefonického centra tísňové linky 112 (v případě předávání informace od HZS) nebo telefonicky po dokončení příjmu tísňového volání (v případě předávání informace od PČR a od ZZS).
V průběhu výměnných stáží mají pracovníci operačních středisek možnost se podrobně seznámit s pracovními postupy, technickým vybavením, radiofonními prostředky a mapovými podklady partnerského pracoviště.
„Záchranáři a hasiči tak získají znalost o specifikách druhého pracoviště a mohou pak v praxi lépe reagovat při řešení reálných událostí. Vzájemné poznání vede k lepší koordinaci a spolupráci středisek, což se jednoznačně projeví v efektivnější pomoci občanům zasažených mimořádnou událostí,“ uvedla mluvčí ZZS Jihočeského kraje Petra Kafková.
Velký zájem dispečerů ZZS vzbudila například lokalizace volajícího v případě volání z mobilního telefonu, její přesnost a spolehlivost. „Tato služba je ovšem dostupná pouze pro operační středisko hasičského záchranného sboru,“ upřesnila Vendula Matějů, mluvčí jihočeských hasičů. Příslušníci HZS zase ocenili možnost osobního setkání s dispečery, se kterými doposud komunikovali pouze anonymně přes telefon, rádiové spojení či datové věty.
Znalost základních rozdílů v činnosti obou operačních středisek usnadňuje spolupráci a zrychluje předávání informací mezi oběma složkami IZS při společných zásazích. „Všichni máme společný cíl - neustálé vylepšování poskytovaných služeb všech složek integrovaného záchranného systému pro naše občany,“ zní z řad obou táborů.
V červnu absolvovali stáže u zdravotníků také záchranáři Horské služby Šumava, kteří fungují jako first respondeři v terénu Národního parku Šumava. „Cílem těchto návštěv bylo představit pracovníkům horské služby chod našeho operačního střediska, systém příjmu tísňových hovorů a zejména mapové podklady, které zdravotnické operační středisko používá při lokalizaci události v terénu,“ uvedla Petra Kafková.
Důležitým tématem stáží byly konferenční hovory se záchranářem horské služby v průběhu příjmu tísňové výzvy z lokality šumavského národního parku. Díky místní znalosti terénu členů HS Šumava se daří přesněji a rychle lokalizovat místo zásahu. „Odborná pomoc se tak dostává k postiženým v mnohem kratších časech,“ potvrdila Kafková.
Prospěšnost prohlubování spolupráce ZZS JčK a HS Šumava potvrzují i povedené společné zásahy z nedávné doby, například záchrana lesního dělníka nedaleko Kvildy či rakouského cyklisty u Bližší Lhoty.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.