V televizní soutěži Česko Slovensko má talent se nedávno představili i členové budějcké taneční školy Budside. Tanečníci si do divadla připravili vystoupení s názvem Funk Styles, a tím nakonec oslovili nejen publikum, ale i porotu, která čtyřčlennou partičku poslala dál.
V diváckém hlasování o přímý postup do semifinále ale dostal nakonec přednost koktavý zpěvák s bolestivým osudem Miroslav Sýkora. Naděje skupiny Budside na postup do dalšího kola však stále žije. Zda se sympatičtí tanečníci představí v televizní show ještě alespoň jednou, to rozsekne porota.
Formace ve složení Martin Gálik, Tomáš Šíma, Marek Hlavatý a Štěpán Veselý je v jihočeské metropoli známou firmou. Skupina totiž pravidelně vystupuje se svojí show na maturitních plesech a ve zmíněné sestavě je pospolu přes dva roky.
Nápad zúčastnit se talentové soutěže vzešel od vedení taneční školy Budside, která funguje druhým rokem a kde všichni členové vyučují mladší generace. Porotě a divákům pak Budějčáci předvedli číslo Funk Styles.
„Funk style se skládá z tanečních stylů locking a popping. Locking byl jedním z prvních streetdancových stylů a až pár let po něm vznikl popping, který byl inspirovaný právě lockingem a stylem robot,“ vysvětlil člen Budside Tomáš Šíma.
Choreografii sestavovala skupina podle svého. „Připravovali jsme ji tak, že jsme hledali písně, které nás baví, a na ty se začaly tvořit sestavy. Jednoduše - snažíme se spontánně reagovat na hudbu, která se nám líbí,“ uvedl Štěpán Veselý.
Pak už přišlo na řadu samotné číslo. Od úvodních rytmů a prvních kroků si budějčtí tanečníci získali pozornost všech v sále. Efektní formace a dokonalá souhra slavily úspěch. Budside slyšeli od porotců třikrát ano.
„Zatančili jsme to bez nějakých větších chyb a určitě zavládla spokojnost, nicméně je co zlepšovat. Nějaká ta nervozita tam samozřejmě byla, ale nepropadli jsme panice a zvládli to,“ hodnotil třetí člen formace Marek Hlavatý.
Z úst Leoše Mareše a i Jara Slávika zazněl mimo jiné výrok, že aby měla show úplný dechberoucí efekt, zařadili by oba porotci dívčí akrobatické prvky anebo i dítě. „Šikovných děvčat máme spoustu, ale zařazovat dívky ani děti nebudeme. Ono totiž holek, které by v Budějcích tancovaly popping, moc není. Pracuje se nám dobře ve složení, v jakém jsme teď,“ měl jasno poslední do party Martin Gálik.
O dalším tanečním čísle, které by v případě postupu do semifinále Budside předvedli, už tanečníci nepochybně uvažují. „Určitě se budeme držet funk styles i nadále. Divákům bychom mohli ukázat nové sestavy a vychytávky, a ještě navíc uvažujeme, že bychom do choreografie zapojili nějaký old school hip hop,“ předvídal Tomáš Šíma. „Ale připouštíme si i to, že nás porota nevybere,“ doplnil Štěpán Veselý.
Někteří členové skupiny se v minulosti účastnili choreografických soutěží, v současnosti se ale zaměřili především na ´battly´, kde několikrát obsadili přední pozice. „Tyto undergroundové ´bitky´ tvoří hlavní hnací motor našeho tance,“ shodli se Budějčáci z taneční skupiny Budside, kteří nezapomněli na podporu kolem.
„Touto cestou bychom chtěli hrozně moc poděkovat centru Beseda, které nás podporuje v tom, co děláme. Také nesmíme zapomenout na zbytek crew, protože Budside nejsme jen my čtyři, ale je nás celkem třináct. U zrodu skupiny stáli B-boys, konkrétně Fake, Želi a Višvi, ostatní tanečníci se začali nabalovat až postupem času,“ říkají mladí tanečníci.
Všichni zájemci o tanec v Budside, jak děti, tak i dospělí, se mohou kdykoliv přihlásit do kurzů street dance, break dance a girls dance. Veškeré informace o nabírání nových členů naleznete na webových stránkách taneční skupiny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.