Už podruhé během několika málo dní se dvůr Vondrov u Hluboké nad Vltavou stal dějištěm zajímavé akce. Zatímco v pátek 1. června byl areál historického dvora plný radosti dětí, které si užívaly svůj Den v sedle, ve čtvrtek 7. června patřil Dvůr Vondrov tradičnímu setkání členů Regionální agrární komory Jihočeského kraje.
Rozlehlý areál s kulisami historických budov nabídl účastníkům akce přehlídku zemědělské techniky i ochutnávku zajímavých potravin z regionálního projektu na podporu domácí produkce potravin „Chutná hezky. Jihočesky.“ Nechyběla ani hudba a občerstvení.
Celková atmosféra i program akce potvrdily, že nikoliv náhodou je tato akce nazývána „malou Živitelkou“. To potvrdily i náměty diskusí a debat desítek přítomných hostů, které se točily kolem zemědělské problematiky – otázkami na smysl či nesmysl nařízení a norem EU počínaje, přes zkušenosti s typicky českými odrůdami ovoce až po prognózy letošní úrody obilovin.
Program akce atraktivně doplnily ukázky toho, co je historickým i současným smyslem existence dvora Vondrov – práce s koňmi. Na travnaté ploše předvedly své akrobatické umění při jízdě na ponících děti z jezdeckého kroužku týmu Koně Vondrov, následovala ukázka parkurových skoků a v další části programu pak dokonalá souhra jezdkyň a koní v drezurní sestavě. Výkony jezdců a koní byly doplněny průvodním slovem ředitelky dvora Vondrov Gabriely Kozákové, která divákům přiblížila zajímavosti a detaily z výcviku a příprav předváděných ukázek.
A informace Gabriely Kozákové doplnily i prohlídku historických vondrovských stájí, které se hosté se zájmem zúčastnili. Dvůr Vondrov byl založen v roce 1550 Ondřejem Ungnadem ze Suneku, pánem na hradu Frauenberg (později Hluboká). Dvoru se říkalo Ondřejovský, postupně vznikl název Vondrov. Poté, co dvůr získali do svého vlastnictví Schwarzenbergové, došlo k jeho rozšíření a byl vystavěn do podoby, v jaké ho můžeme vidět i dnes.
Nejvýrazněji architektonickou podobu ovlivnil v letech 1895 až 1898 dvorní schwarzenberský stavební rada a architekt Ing. Jan Sedláček, autor mimo jiné novorománského kostela na Hosíně či secesní kaple ve Zborově. Dvůr Vondrov se zabýval chovem řady hospodářských zvířat, ale skutečně proslul po Rakousku-Uhersku i celé Evropě především vyhlášeným chovem ušlechtilých schwarzenberských koní. Na tuto tradici navazuje i v současnosti a je v České republice vyhlášený agroturistickým centrem, kterému dominují, jak jinak, koně...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.