Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

V jižních Čechách evidují 51 lidí HIV pozitivních

Letní měsíce znamenají pro terénní pracovníky občanského sdružení PREVENT především období boje proti šíření AIDS. Od počátku roku bylo na území České republiky zjištěno 80 nových HIV pozitivních případů. Celkový počet HIV pozitivních dosáhl počtu 1602 osob. V Jihočeském kraji jde o 51 pozitivních případů.

„O prázdninách lidé více experimentují s drogami či je přímo užívají. Jsou také sexuálně aktivnější a daleko více vyhledávají sexuální kontakty. Naši terénní pracovníci se dnes a denně setkávají se skutečností, kdy mladí lidé nejsou informováni o hrozbě HIV, při sexu se již tolik nechrání a nenechávají se testovat, protože možnost se nechat otestovat je velice omezená,“ říká vedoucí terénních programů občanského sdružení PREVENT Kamil Podzimek.

Jednou z činností Jihočeského streetworku PREVENT je testování na HIV a hepatitidy B a C. K tomuto vyšetření se používají screeningové orientační testy z kapilární krve. Díky tomu, že se pracovníci PREVENTU pohybují v cílové skupině, která je nejrizikovější ve smyslu přenosu infekčních chorob, dokážou svými záchyty předcházet plošnému nevědomému šíření infekčních nemocí. „Infekční choroby probíhají velmi dlouhou dobu, někdy i několik let bez jakýchkoliv symptomů a nakažený pak svou nemoc šíří a šíří. Situace se navíc oproti předchozím letům zhoršila, mladí lidé daleko více experimentují s návykovými látkami a jsou sexuálně aktivnější,“ dodává Kamil Podzimek.

Terénní pracovníci z PREVENTU oslovují skupinky především mladých lidí v parcích, barech či hernách. Snaží se jim předávat informace o drogách a možných rizicích spojených s jejich užíváním, ale také rozdávají informační materiály o HIV a pohlavně přenosných chorobách. V neposlední řadě rozdávají také kondomy. „Informační letáky nám rychle ubývají a stejně tak i kondomy a peníze na tuto osvětovou činnost jaksi chybí. Zatím jsme získali propagační materiály a kondomy sponzorským darem od Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale ty nám do konce roku nevystačí,“  dodává Kamil Podzimek.

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna

Štítky HIV, Jihočeský kraj, Česko, drogy, nemoc, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V jižních Čechách evidují 51 lidí HIV pozitivních  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.