Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Voda v přírodních koupalištích na jihu Čech se zhoršila, na Orlíku jsou sinice

Téměř ve všech sledovaných koupacích oblastech Jihočeského kraje nastalo od posledního měření zhoršení kvality vody. Agenturu o tom ve čtvrtek informoval František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Hygienici zaznamenali výrazný nárůst kolonií sinic a vznik vodního květu na vodní nádrži Orlík na Písecku a ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku.

“Rozvoj kolonií sinic je patrný pouhým okem. Voda u Podolska na Orlíku proto není vhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům,“ uvedl František Kotrba.

Na pětistupňové škále hodnotili hygienici vodu stupněm čtyři. Z podobných důvodů hodnotí stupněm tři kvalitu vody na Radavě na Orlíku. “Toto hodnocení znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u vnímavých jedinců se mohou vyskytnout zdravotní potíže. Po koupání doporučujeme neotírat se ručníkem ale osprchovat se čistou vodou a převléci si plavky,“ podotkl Kotrba.

Od posledního měření nastalo zhoršení kvality vody ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku a to až na stupeň čtyři. Rovněž zde ukázaly laboratorní rozbory nadlimitní výskyt sinic.

Nízkou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů vykazuje i voda u pláží v Horní Plané a v Černé v Pošumaví na Lipně, kde je hygieniky hodnocená stupněm dvě. U některých citlivějších lidí by se mohly vyskytnout zdravotní potíže, proto je dobré se po koupání osprchovat.

Jedinou v kraji sledovanou koupací oblastí, která byla hodnocena jedničkou, je rybník Hejtman. Teploty vody se pohybují od 16,7 °C u po 20,9 °C stupňů Celsia.

Autor: René Kekely, Mediafax

Štítky Vodní nádrž Orlík, František Kotrba, Česko, rybník, koupání, okres Jindřichův Hradec, Krajská hygienická stanice, České Budějovice, Jihočeský kraj, okres Písek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Voda v přírodních koupalištích na jihu Čech se zhoršila, na Orlíku jsou sinice  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.