neděle 29. května 2022 Maxim

Voda v přírodních koupalištích na jihu Čech se zhoršila, na Orlíku jsou sinice

Téměř ve všech sledovaných koupacích oblastech Jihočeského kraje nastalo od posledního měření zhoršení kvality vody. Agenturu o tom ve čtvrtek informoval František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Hygienici zaznamenali výrazný nárůst kolonií sinic a vznik vodního květu na vodní nádrži Orlík na Písecku a ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku.

“Rozvoj kolonií sinic je patrný pouhým okem. Voda u Podolska na Orlíku proto není vhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům,“ uvedl František Kotrba.

Na pětistupňové škále hodnotili hygienici vodu stupněm čtyři. Z podobných důvodů hodnotí stupněm tři kvalitu vody na Radavě na Orlíku. “Toto hodnocení znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u vnímavých jedinců se mohou vyskytnout zdravotní potíže. Po koupání doporučujeme neotírat se ručníkem ale osprchovat se čistou vodou a převléci si plavky,“ podotkl Kotrba.

Od posledního měření nastalo zhoršení kvality vody ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku a to až na stupeň čtyři. Rovněž zde ukázaly laboratorní rozbory nadlimitní výskyt sinic.

Nízkou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů vykazuje i voda u pláží v Horní Plané a v Černé v Pošumaví na Lipně, kde je hygieniky hodnocená stupněm dvě. U některých citlivějších lidí by se mohly vyskytnout zdravotní potíže, proto je dobré se po koupání osprchovat.

Jedinou v kraji sledovanou koupací oblastí, která byla hodnocena jedničkou, je rybník Hejtman. Teploty vody se pohybují od 16,7 °C u po 20,9 °C stupňů Celsia.

Autor: René Kekely, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.